Czy dieta w łuszczycy ma znaczenie? Jak się pewnie domyślacie, skoro już rzucam takie pytanie, no to odpowiedź musi być twierdząca. Tak, dieta w łuszczycy ma znaczenie. Jeśli będzie nieprawidłowa, wówczas może być jednym z czynników wyzwalających lub zaostrzających zmiany łuszczycowe. Jak zatem powinna wyglądać dieta w łuszczycy, aby złagodzić jej objawy i poprawić komfort chorego? Zapraszam do artykułu.
Łuszczyca – co to takiego?
Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą zapalną, która charakteryzuje się specyficznymi zmianami skórnymi wynikającymi z nadmiernego rogowacenia naskórka. Nie jest zbyt popularną jednostką chorobową, bo w Polsce dotyczy około 3% populacji. Przyczyna łuszczycy pozostaje ciągle nie w pełni wyjaśniona. Za jej rozwój odpowiadają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe.
Wyróżniamy dwa typy łuszczycy:
- TYP I
Wykazuje silny związek z predyspozycją genetyczną, rozpoczyna się zwykle przed 40. rokiem życia, ale także często w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym. W porównaniu z typem II, ten rodzaj łuszczycy jest trudniejszy w leczeniu. - TYP II
Zwany łuszczycą dorosłych, zaczyna się zazwyczaj między 50. a 70. rokiem życia.
Jak powinna wyglądać dieta w przypadku łuszczycy?
- Dieta powinna być oparta na produktach jak najmniej przetworzonych.
- Ważne jest urozmaicenie i sezonowość.
- W przypadku pacjentów z otyłością należy zastosować dietę redukcyjną. Przekłada się to na utratę zbędnych kilogramów, redukcję tkanki tłuszczowej i na zmniejszenie proliferacji naskórka.
- Dieta musi mieć charakter przeciwzapalny, czyli podobnie jak w przypadku diety w trądziku.
- Należy wykluczyć z diety produkty przetworzone, słodycze, produkty z tłuszczami trans.
- Niezwykle istotna jest zawartość w diecie zdrowych kwasów tłuszczowych, szczególnie tych z rodziny omega-3. Więcej na ich temat pisałam tutaj. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to podstawa diety u osób z łuszczycą i innymi problemami skórnymi. Należy zadbać o to, aby w menu występowały ryby, najlepiej tłuste, oliwa z oliwek, awokado, orzechy, pestki i nasiona.
- Należy pamiętać o uwzględnieniu antyoksydantów pochodzących z warzyw i owoców. To one neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia i stres antyoksydacyjny. Szczególnie warto włączyć do jadłospisu: borówki, jagody, maliny, szpinak, marchew, pomarańczę, bakłażana, natkę pietruszki, jeżyny. Na blogu znajdziecie mnóstwo przepisów z ich wykorzystaniem. Tutaj znadziecie cenne wskazówki na temat tego, jak zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a tutaj zestawienie przepysznych koktajli.
- Rezygnujemy z produktów oczyszczonych bazujących na białej mące, na rzecz produktów pełnoziarnistych (razowe makarony, grube kasze).
- Zaleca się unikanie spożycia alkoholu.
- Posiłki powinny być doprawiane łagodnie, świeżymi lub suszonymi ziołami.
- Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.
- Oprócz zwykłej wody, warto włączyć do diety także napary ziołowe, takie jak: pokrzywa, dziurawiec zwyczajny, nagietek lekarski, krwawnik pospolity, fiołek trójbarwny.
- Istota jest właściwa podaż cynku (mięso, jaja, kasze, sery żółte, pestki i nasiona) i selenu (orzechy, nasiona, podroby, grube kasze, łosoś).
- Należy także zadbać o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Więcej na jej temat pisałam tutaj.
- Dieta musi być dopasowana indywidualnie i uwzględniać także inne jednostki chorobowe, jeśli takie występują. Z uwagi na pożądany udział zdrowego tłuszczu i dużej ilości warzyw i owoców, model diety śródziemnomorskiej może sprawdzić się doskonale.
Przykładowe przepisy dla osób z łuszczycą:
- orzechowy deser z awokado,
- sałatka z awokado i kurczakiem,
- łosoś pieczony na batatach,
- bezmięsny gulasz z bakłażana,
- jajecznica po meksykańsku,
- oczyszczający koktajl z natką pietruszki.
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂