Ryby warto jeść i to bez dwóch zdań. Niestety obecnie musimy liczyć się z tym, że są one zanieczyszczone (dioksyny, metale ciężkie), dlatego oprócz związków prozdrowotnych, ich konsumpcja wiąże się także z dostarczaniem sobie toksyn. Niestety. Dlatego też warto, w miarę możliwości, sięgać po ryby z dobrego źródła i po te, które mają tych toksyn jak najmniej. Śledź, czyli super ryba. Dlaczego warto jeść śledzie? Dziś krótko o nich 🙂 Moim zdaniem śledzie można spokojnie zaliczyć do tzw. „superfood”.
To warto wiedzieć o śledziach 🙂
Śledzie zalicza się do ryb słonowodnych. Żyją w morzach i oceanach, najbardziej znany jest śledź atlantycki oraz śledź bałtycki. Mięso świeżej ryby jest jasne z lekkim żółtym odcieniem, tłuste i jednocześnie delikatne. Wyróżnia się charakterystycznym słonym oraz intensywnym smakiem.
Dlaczego warto jeść śledzie?
Śledzie królują w naszej diecie głównie w okolicach świąt. Można je przygotować na wiele różnych sposobów, w formie koreczków, w zalewie, na słodko, na słono, w śmietanie, w sałatce. Z pewnością każdy znajdzie swoją ulubioną recepturę 🙂 Ich absolutną zaletą jest niska cena i mnóstwo korzyści zdrowotnych płynących z ich spożycia.
Co znajdziemy w śledziach?
- mięso śledzi dostarcza około 160 kcal w 100 g, czyli kaloryczność jest dość duża jeśli chodzi o ryby (natomiast doskonale wiemy, że nie same kalorie się liczą, ale przede wszystkim wartość odżywcza danego produktu, a tej nie możemy śledziom odmówić:)),
- śledzie zawierają pełnowartościowe białko oraz cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie kwasy omega-3,
- znajdziemy w nich witaminę A, D i E oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B6),
- a także składniki mineralne: potas, żelazo, cynk, jod, miedź i fosfor (a te szczególnie powinny zainteresować osoby ze schorzeniami tarczycy!).
Z czym wiąże się spożycie śledzi?
Jedząc regularnie śledzie:
- wspieramy prawidłową pracę układu nerwowego,
- regulujemy ciśnienie krwi,
- zwiększamy poziom serotoniny,
- poprawiamy naszą pamięć i koncentrację,
- wzmacniamy nasz wzrok oraz strukturę kości,
- zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób serca,
- poprawiamy nasz lipidogram,
- wspieramy pracę tarczycy,
- wspomagamy naszą odporność.
Przepis na śledzia z cebulką
Składniki:
- śledź solony (płat), 100g,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- łyżeczka soku z cytryny,
- szczypta czarnego pieprzu,
- 1 liść laurowy,
- 2 ziela angielskie.
Sposób przygotowania
Najpierw należy płaty śledziowe moczyć przez kilka godzin w zimnej wodzie, by nie były bardzo słone. Następnie rybę pokroić na mniejsze kawałki. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę. Śledzie przełożyć do miseczki, dodać liść laurowy i ziele, posypać pieprzem i zalać oliwą z oliwek. Na koniec posypać cebulką. Całość wymieszać i wstawić do lodówki na kilka godzin, by smaki się „przegryzły”. Przed podaniem skropić sokiem z cytryny.
Taki śledź to:
około 421 kcal
Białko: 20,5g
Węglowodany: 6,7g
Tłuszcz: 35,6g
Błonnik pokarmowy: 1,4g
Ładunek glikemiczny: 0,9
A Wy lubicie śledzie? Jak często po nie sięgacie? 🙂
Przeczytaj także:
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂