Supernapój o nazwie woda – podstawa nawadniania

638

W świecie napojów gazowanych reklamowanych przez znane osobistości, wyszukanych gatunków piwa, płynów energetyzujących dla sportowców oraz kawy o różnych smakach, zwykła woda często spada na ostatnie miejsce. To bardzo źle, bo właśnie supernapój o nazwie woda jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o nawodnienie organizmu.

woda podstawa nawadniania

Znaczenie wody w zachowaniu zdrowia

Woda pełni zasadniczą rolę w zachowaniu zdrowia. Bez jedzenia człowiek potrafi przeżyć kilka tygodni, natomiast bez wody tylko kilka dni. Nasze ciało zawiera od 60 do 70% wody, a więc jej niedobór może natychmiast doprowadzić do kryzysu.

Skutki odwodnienia

Znaczne odwodnienie często wywołuje zagrażające życiu zaburzenia pracy serca. Nawet niewielkie odwodnienie może być przyczyną zawrotów głowy, zmęczenia i mdłości. Zatem, pierwsze, co należy zrobić przy bólu głowy, to sięgnąć po szklankę wody, a nie kolejną tabletkę przeciwbólową!

Woda jest również bardzo ważna dla funkcjonowania układu trawiennego. Woda, którą wchłania błonnik znajdujący się w jelitach, zwiększa jego objętość.

Ile wody należy pić?

Norma zalecana dla przeciętnej osoby dorosłej to co najmniej osiem szklanek wody dziennie.

Zapotrzebowanie organizmu na wodę może się wahać w zależności od płci, masy ciała, wieku, poziomu aktywności fizycznej i temperatury otoczenia. Przyjmuje się, że na każdy kg masy ciała powinniśmy wypić 30ml wody.

Nie należy czekać, aż dokuczy nam pragnienie, żeby się napić. Nawet jeśli nie masz ochoty, aby się napić wody, twój organizm może jej potrzebować. Wypij zatem minimum osiem szklanek wody dziennie, bez względu na to, czy jesteś spragniony, czy nie.

Jak sprawdzić, czy pijesz wystarczająco dużo?

Kontrolując mocz, stwierdzisz, czy nie pijesz zbyt mało. Mocz powinien być prawie przejrzysty. Istotne jest też, aby było go sporo. Jeśli nie korzystasz z toalety co dwie do czterech godzin, to znak, że powinieneś pić więcej.

Jaką wodę wybrać?

Czy wybierać wodę butelkowaną, czy z kranu? Zapytaj swoich kubków smakowych. To ważne, aby mieć pod ręką smaczną wodę. Jeśli zatem nie masz ochoty na wodę z kranu, warto kupować wodę butelkowaną (ale w szklanych butelkach) albo zainstalować filtr. Nawet niedrogi, prosty system może radykalnie zmienić smak wody.

Woda jest idealna dla dzieci

Tak moi Drodzy, dzieci także powinny być od początku przyzwyczajane do naturalnego smaku wody. To właśnie woda, tuż obok mleka dla najmłodszych, powinna być dla nich podstawowym napojem nawadniającym. Czysta woda, a nie woda z dodatkiem cukru, czy miodu… Przy okazji przypominam, że znany wszystkim Kubuś Water to nie woda. To słodki napój. W butelce o pojemności 500ml znajdziemy aż 5 łyżeczek cukru. Podając dzieciom takie płynne słodycze musicie liczyć się z negatywnymi konsekwencjami tupu: próchnica, otyłość, choroby metaboliczne. A co jeśli woda nie smakuje? To proste 🙂 Dorzuć do niej plasterki cytryny, truskawki, maliny, czy listki mięty.

A jak jest u Was z piciem wody? Czy woda to podstawa? Czy nadal walczycie z uzależnieniem od słodkich, niezdrowych napojów pełnych sztucznych barwników?

Przeczytaj także:

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij