Wiecie, że ziemniaki są warzywem najczęściej obwinianym o nadmierną masę ciała? Wiele osób, które zgłasza się do mnie z prośbą o współpracę, wspomina o tym, że spokojnie mogą zrezygnować z ziemniaków na czas diety. Hah! 🙂 Ale przecież nie musimy z nich rezygnować! Pamiętajcie, że nie tyjemy od danego produktu (a już na pewno nie od ziemniaka), tylko od nadwyżki kalorycznej utrzymującej się przez dłuższy czas. A dziś co nieco na temat ziemniaków. Czy ziemniaki tuczą? Czy są wartościowe? Bo o tym, że są bardzo popularnym, naszym rodzimym warzywem, to na pewno wiecie. Zapraszam do artykułu 🙂
Spożycie ziemniaków na przestrzeni lat
Jak to jest z tymi ziemniakami? Panuje przekonanie, że to właśnie od nich się tyje. Wiele osób obwinia je za przyczynę nadwagi i otyłości, a przecież dane pochodzące z książki Żywienie Człowieka wyraźnie pokazują, że ich spożycie na przestrzeni lat stale spada. Zatem czy rzeczywiście ziemniak jest winny plagi nadwagi i otyłości? Oczywiście, że nie! Raczej należy doszukiwać się tego we wszechobecnej i łatwo dostępnej żywności przetworzonej, paczkowanej, kolorowej, smakowitej, a więc takiej, gdzie mamy połączenie cukru z tłuszczem. Oczywiście szeroko pojęty styl życia również odgrywa tutaj swoją rolę. A prawda jest taka, że prowadzimy mniej aktywny, a bardziej wygodny styl życia… Pierwszy krok w drodze do zdrowia i szczupłej sylwetki? Jedz przede wszystkim to, co jest nieprzetworzone! A ziemniak idealnie pasuje do tego założenia 🙂
Podstawowe informacje o ziemniaku
Skromny ziemniak stanowi podstawę pożywienia w wielu krajach. W zależności od odmiany nadaje się do pieczenia, gotowania w wodzie, smażenia lub na puree. Kolory skórki dzisiejszych odmian to – oprócz białego – żółty, czerwony, różowy i fioletowy. Miąższ większości jest biały lub kremowy, ale można spotkać także fioletowy. Miąższ różni się zawartością skrobi i twardością, co przesądza o tym, że pewne odmiany lepiej nadają się do poszczególnych metod gotowania.
Uwaga na solaninę!
Nie należy jeść ziemniaków, które pod wpływem światła miejscami zzieleniały, ponieważ zawierają toksyczny alkaloid zwany solaniną.
Co znajdziemy w ziemniakach?
W ziemniakach znajdziemy przede wszystkim znaczne ilości potasu – 100 g porcji zawiera aż 443 mg tego pierwiastka. Poza potasem, w ziemniakach znajdziemy również fosfor, magnez, cynk, miedź, mangan i jod. Ziemniaki są także cennym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, beta karotenu oraz folianów.
Ponadto, ziemniaki są doskonałym źródłem cennego błonnika pokarmowego, który poprawia perystaltykę jelit i ułatwia trawienie. Odpowiednia podaż błonnika pokarmowego jest także nieodzownym elementem zdrowej diety, ponieważ pomaga on w walce z nadwagą i otyłością poprzez zwiększanie objętość treści pokarmowej, a co za tym idzie daje uczucie sytości na dłużej.
Ziemniaki i kalorie
Przechodzimy do konkretów! Być może dla niektórych osób będzie to zaskoczeniem, ale muszę napisać, że ziemniaki są niskokaloryczne! W porcji 100 g (1 średni ziemniak) znajdziemy zaledwie 73 kcal, czyli znacznie mniej niż w takiej samej porcji kaszy czy makaronu. Oczywiście tych kalorii będzie więcej, jeśli zdecydujemy się podać ziemniaka w połączeniu z sosem, albo w formie smażonej, czy pieczonej z dodatkiem tłuszczu. Ziemniak jest idealnym przykładem na to, że sposób obróbki termicznej ma ogromne znaczenie!
A odnośnie odchudzania, serdecznie zachęcam do zapoznania się z moją nową dietą gotową – jadłospisem redukcyjnym na lato 🙂 Dołączyłam do niego także poradnik nt. zdrowego odchudzania 🙂
Ziemniaki, a zaburzenia glikemii
Czy osoby z zaburzeniami glikemii, cukrzycą, czy insulinoopornością muszą wykluczyć z diety ziamniaki? Absolutnie nie! Co prawda, warto zauważyć, że indeks glikemiczny ugotowanego ziemniaka jest wysoki, ale istnieją sposoby na jego obniżenie 🙂
- Po pierwsze pamiętaj o czymś takim, jak skrobia oporna, o niej pisałam tutaj. Jeśli masz problemy z gospodarką cukrową, to lepiej będzie w Twoim przypadku ugotować ziemniaki dzień wcześniej, a następnie schłodzić je przez noc w lodówce, by następnego dnia skomponować z nich swój ulubiony posiłek. Podobnie postępuj z makaronem lub kaszą. Wystudzony i potem ponownie podgrzany ziemniak lub makaron jest trudniejszy do przyswojenia przez nasz układ trawienny, dzięki czemu cukier w nich zawarty wolniej trafia do krwioobiegu i nie podnosi drastycznie poziomu glukozy we krwi. Ponadto warto zauważyć, że skrobia oporna nie tylko obniża glikemię, ale także wzbogaca naszą florę bakteryjną, bo jest doskonałym naturalnym prebiotykiem.
- Nie obieraj, tylko spożywaj ze skórką! Ta zasada dotyczy w zasadzie wszystkich warzyw i owoców. Po pierwsze w skórce znajdziemy najwięcej cennych witamin i składników mineralnych. A po drugie zjedzenie produktu ze skórką opóźnia trawienie danego produktu i spowalnia uwalnianie cukru do krwi.
- Warzywa w kawałkach, zamiast zmiksowane na puree czy zupy krem! Komponuj posiłki w taki sposób, aby wydłużyć drogę trawienia i przyswajania cukrów, czyli postaw na kawałki, które wymagają gryzienia. Im bardziej rozdrobnione jedzenie, tym jego trawienie jest szybsze i wyrzut glukozy i insuliny szybszy. Co jest dla nas niekorzystne.
- Bilansuj posiłki! Komponuj swoje dania z udziałem pełnowartościowego białka, zdrowego tłuszczu i węglowodanów, najlepiej złożonych. Przykładowo, jeśli chcesz zjeść zupę krem, to posyp ją pestkami i fetą, albo zjedz w towarzystwie chrupiącego sera halloumi. Możliwości jest wiele! 🙂
Ziemniaczane przepisy z bloga 🙂
Na koniec mam dla Was zestawienie kilku ziemniaczanych pyszności z bloga. Testujcie i dajcie znać, która z nich jest Waszym faworytem!
- pieczone talarki z ziemniaków i cukinii,
- pieczony batat i ziemniaki z cebulą,
- sałatka ziemniaczana idealna na grilla,
- krem porowo-ziemniaczany z zielonym groszkiem,
- krem cukiniowo-ziemniaczany,
- pieczone ziemniaczki z cebulką, wędliną i koperkiem,
- pieczone ziemniaczki z gzikiem,
- zapiekanka ziemniaczana z patelni.
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂