Dziś zapraszam Was na kilka słów na temat nasilniejszego związku odtruwającego, który jest w naszych komórkach. Glutation, czyli najsilniejszy antyoksydant w organizmie człowieka. Jakie pełni funkcje? Jak wspomóc jego naturalną produkcję i czy warto sięgać po suplementy?
Czym jest glutation?
Glutation to silny przeciwutleniacz naturalnie występującym w organizmie człowieka. Jest wytwarzany przez wątrobę i komórki nerwowe w ośrodkowym układzie nerwowym i składa się z trzech aminokwasów: glicyny, L-cysteiny i L-glutaminianu. Aby powstał w organizmie człowieka potrzebne są niezbędne prekursory. Bez glutationu nasze komórki podlegałyby nieustającemu utlenianiu i niszczeniu, organizm nie byłby w stanie bronić się przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi, następowałby zwiększony rozwój komórek nowotworowych, a wątroba uległaby uszkodzeniu pod wpływem gromadzących się w niej toksyn. Jednym słowem, glutation jest nam niezbędny do życia.
Jakie funkcje pełni w organizmie glutation?
- jest silnym przeciwutleniaczem (neutralizuje działanie wolnych rodników, opóźnia procesy starzenia, zapobiega chorobom nowotworowym),
- warunkuje prawidłowe działanie układu immunologicznego (wspomaga odporność i zapobiega chorobom),
- ma działanie detoksykacyjne (pomaga organizmowi usunąć toksyny i metale ciężkie; warunkuje prawidłową pracę wątroby).
Czynniki, które wpływają na utratę tego cennego związku:
- stres, szczególnie przewlekły (tutaj dowiesz się, jak radzić sobie ze stresem),
- zakażenia, urazy, skaleczenia,
- infekcje,
- niedoborowa i przetworzona dieta,
- promieniowanie,
- toksyny i zanieczyszczenie środowiska,
- nieefektywny sen,
- starzenie się organizmu,
- leki.
Czy warto przyjmować suplementy z glutationem?
Glutation przyjmowany w formie suplementów niestety nie wchłania się zbyt dobrze, ponieważ zanim przeniknie do komórek, zostaje rozłożony. Suplementy glutationu muszą przejść przez wątrobę, zanim dotrą do krwioobiegu, a wątroba może zawierać duże ilości GGTP (enzym gamma-glutamylotransferaza), która rozkłada glutation. By temu zapobiec opracowano liposomalną formę glutationu, po którą ewentualnie można sięgnąć.
W zwiększeniu produkcji glutationu w organizmie mogą pomóc także suplementy zawierające: cysteinę, selen, magnez, witaminę E, witaminę C, witaminę B6, kwas alfa-liponowy, sylimarynę, s-adenozylo-metioninę.
W jakie produkty wzbogacić dietę, by naturalnie wspomóc produkcję glutationu w organizmie?
Z uwagi na fakt, że glutation składa się z aminokwasów, na jego wysoki poziom będzie miało wpływ przede wszystkim spożycie białka (mięso, jaja, strączki i produkty mleczne). Poziom glutationu mogą zwiększać także kwasy tłuszczowe omega-3, o których więcej pisałam tutaj, a także witamina E, którą znajdziemy w: oliwie z oliwek, migdałach, orzechach laskowych, kiełkach oraz zarodkach nasion zbóż. Innym korzystnym źródłem glutationu jest białko serwatki, ponieważ jest bogate w cysteinę. Białko serwatkowe znajdziemy np. w popularnych odżywkach białkowych.
Ponadto warto uwzględnić w swojej diecie takie produkty, jak:
- szpinak,
- awokado,
- kurkuma,
- arbuz,
- brokuły,
- szparagi,
- czosnek i cebula,
- kapusta,
- truskawki,
- ostropest plamisty,
- orzechy włoskie.
Z uwagi na fakt, że do powstania glutationu potrzebna jest także siarka, która utrzymuje strukturę i aktywność białek i enzymów w ciele, warto zadbać o jej źródła w diecie. Siarkę znajdziemy przede wszystkim w wołowinie, rybach i drobiu, ale także w warzywach krzyżowych (kalafior, jarmuż, brokuły, brukselka), czosnku i cebuli.
Oprócz zdrowej diety bogatej w powyższe produkty, należy zadbać także o podstawy podstaw, czyli:
- zdrowy, efektywny sen,
- aktywność fizyczną każdego dnia,
- przebywanie w otoczeniu natury,
- dobre myśli i pozytywne nastawienie do życia 🙂
Na podstawie:
- A. Myers: “Możesz wyleczyć choroby autoimmunologiczne”
- https://sante.pl/jedz-zdrowo/glutation-klucz-do-zdrowia-i-dlugowiecznosci/
- https://www.medonet.pl/zdrowie,glutation—czym-jest–wlasciwosci–zrodla-i-dawkowanie-glutationu,artykul,29738262.html
Przeczytaj także:
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂