Żywienie dzieci 0-3 lat – podstawowe zasady

105

Kochani, wracamy trochę do tematu odżywiania najmłodszych pociech. Dzisiaj wpis pt.: “Żywienie dzieci 0-3 lat – podstawowe zasady”. Początki rozszerzania diety maluszka są dla każdej Mamy wyzwaniem, ale uwierzcie mi, są kluczowe w kształtowaniu nawyków żywieniowych naszych dzieci. Serdecznie zapraszam do krótkiej, ale mam nadzieję pomocnej lektury 🙂

Żywienie dzieci 0-3 lat - podstawowe zasady

Na wielu forach internetowych, w rozmowach z wieloma osobami można poznać zupełnie różne “zalecenia” dotyczące diety małego dziecka, niestety często nie mają one nic wspólnego z aktualnie panującymi wytycznymi. Zdaję sobie sprawę, że Mamy, które nie są ani dietetykami ani pediatrami już same nie wiedzą komu wierzyć. Pojawiają się pytania w stylu: “czy powinnam podać tarte jabłko swojemu 4 miesięcznemu maluchowi, czy może jednak poczekać”. W tym wpisie postaram się w prosty i zrozumiały sposób przedstawić Wam AKTUALNE STANDARDY MEDYCZNE dotyczące żywienia tych najmłodszych dzieci (0-3 lat). Są one potwierdzone zarówno przez Instytut Matki i Dziecka jak i przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Chcecie, czy nie, musicie uznać te wytyczne za właściwe 🙂

Podstawowe zasady odżywiania dzieci 0-3 lat

  1. Jeżeli jest to tylko możliwe, należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Oznacza to, że Mamy karmiące piersią absolutnie nie powinny w tym czasie dokarmiać maluchów ani herbatkami, ani tym bardziej soczkami. Pewien mały wyjątek może stanowić woda w upalne dni. Wiem z doświadczenia, że czasami po prostu nie jest to dla nas – Mam zbyt komfortowe. Upał 30 stopni, a my z maluchem poza domem. Ja wtedy zawsze miałam ze sobą butelkę z wodą i często podawałam ją Zosi. Jeszcze jeden mały wyjątek to leki i witaminy – konieczna witamina D, oraz ewentualne leki przepisane przez lekarza.
  2. Nie istnieje coś takiego, jak ustalona data zakończenia karmienia piersią. Przyjmuje się, że po ukończeniu przez dziecko roku, karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak pożądane jest to przez matkę i dziecko.
  3. Oczywiście po ukończeniu pierwszych 6 miesięcy wyłącznego karmienia malucha piersią, rozszerzamy dietę o nowe składniki. Czyli czas 6. m.ż. i więcej to czas, kiedy dziecko może ale nie musi być już karmione piersią. Musi natomiast mieć już inne produkty spożywcze w swoim menu 🙂 Jak dokładnie jest z tym rozszerzaniem przeczytacie TUTAJ.
  4. W przypadku, gdy maluch nie jest karmiony piersią (powodów może być mnóstwo) należy podawać mu produkty zastępujące mleko kobiece, czyli mleko początkowe i następne (mleko modyfikowane).
  5. Wprowadzanie produktów uzupełniających (czyli warzyw, owoców, kaszek itd. w odpowiedniej formie) należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Konieczność wprowadzania produktów uzupełniających wynika z rosnącego zapotrzebowania na pewne składniki odżywcze, których samo mleko nie może już na ogół zaspokoić. Produkty uzupełniające wprowadza się do diety m.in. w celu dostarczenia dodatkowej energii, białka, żelaza, cynku, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz pierwiastków śladowych; przygotowania niemowlęcia do bardziej urozmaiconej diety w późniejszym okresie życia. Posiłki bezmleczne powinny  stopniowo zastępować mleko, tak aby pod koniec 1. r.ż. niemowlę otrzymywało jedynie dwa lub maksimum trzy posiłki mleczne.

Przeczytaj także:

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij