Kamica nerkowa. Co jeść, a czego unikać? Przykładowe posiłki z bloga.

502

Czas na kolejny wpis z serii dietoterapii w wybranych jednostkach chorobowych. Kamica nerkowa. Co jeść, a czego unikać? Dziś kilka słów w tym temacie. Będzie krótko i zwięźle. Bo akurat przy kamicy nie ma jednej diety idealnej dla każdego, gdyż wszystko zależy od rodzaju substancji wchodzących w skład kamieni nerkowych. Natomiast czymś kluczowym dla wszystkich pacjentów z kamicą nerkową jest nawadnianie i o tym należy pamiętać.

Kamica nerkowa. Co jeść, a czego unikać?

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to stan,  w którym dochodzi do tworzenia się w nerkach twardych złogów złożonych z minerałów i soli. Kamienie nerkowe mogą wpływać na każdą część dróg moczowych – od nerek po pęcherz.  Często kamienie tworzą się, gdy mocz staje się skoncentrowany, umożliwiając krystalizację i sklejanie się minerałów takich jak szczawiany czy fosforany. Kamienie nerkowe mogą być wydalone samoistnie lecz boleśnie przez pacjenta. Często leczenie ogranicza się do leków przeciwbólowych i przyjmowania dużej ilości płynów, jednak czasami (np. gdy kamienie utkną w drogach moczowych) konieczna jest operacja.

Kamica nerkowa objawia się kłującym, ostrym bólem z tyłu pleców, który nasila się przy oddawaniu moczu. Chory odczuwa także wzmożoną konieczność skorzystania z toalety.

Patogeneza powstania kamieni nerkowych

Bezpośrednią przyczyną kamicy nerkowej jest wytrącanie się z moczu substancji, których stężenie przekracza ich próg rozpuszczalności. Oznacza to, że przy występowaniu wysokich stężeń określonych związków w moczu zaczynają one odkładać się w postaci nierozpuszczalnych złogów, które z czasem formują kamienie nerkowe.

Przyczyny kamicy nerkowej to także niektóre schorzenia przewlekłe (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, nadczynność przytarczyc), zaburzenia metaboliczne oraz nadmiar niektórych witamin (np. witaminy D).

Prewencja kamicy nerkowej za pomocą diety, czyli jak zapobiec powstaniu kamieni nerkowych?

 • należy dbać o prawidłowe nawodnienie i przyjmować około 2000-3000l wody dziennie (więcej w okresie wzmożonej aktywności fizycznej i przy wysokich temperaturach; o istocie nawadniania pisałam tutaj),
 • warto wypić szklankę wody po przebudzeniu i przed położeniem się spać,
 • również warto uzupełniać wodę po każdym oddaniu moczu,
 • należy ograniczyć ilość używanej soli w kuchni,
 • gotowe mieszanki przypraw zastąpić świeżymi lub suszonymi ziołami,
 • nie korzystać z suplementów diety “na własną rękę” tylko konsultować się z lekarzem,
 • dbać o codzienną aktywność fizyczną,
 • zadbać o zdrową, odżywczą, sezonową i nieprzetworzoną dietę na co dzień,
 • warto zadbać o odpowiednią ilość wapnia,
 • białko należy spożywać w umiarkowanej ilości.

Dieta w kamicy nerkowej

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma jednej diety idealnej dla chorych na kamicę nerkową. Sposób odżywiania zależy od rodzaju substancji, które wchodzą w skład kamieni nerkowych.

 • złogi struwitowe

Ograniczamy: nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, konserwy, ryby, mięso, mleko, żółtko jaj, sery i gruboziarniste produkty zbożowe.

 • złogi fosforanowo-wapniowe

Ograniczamy: jaja, przetwory mleczne, mleko, mocną kawę i herbatę, kakao, strączki, rabarbar, szczaw, szpinak, konserwy.

 • złogi moczanowe

Ograniczamy: czekoladę, kakao, mocną kawę i herbatę, zupy na wywarach mięsnych, rośliny strączkowe, strączki, orzechy, wieprzowinę i niektóre ryby (sardynki, szprotki, śledzie).

 • złogi szczawianowo-wapniowe (to najczęściej występująca postać kamicy)

Ograniczamy: produkty z glutaminianem sodu, kiszonki, szpinak, szczaw, rabarbar, mocną kawę i herbatę, czekoladę, gotowe dania, konserwy.

Przykładowe posiłki dla osób z kamicą nerkową

Przeczytaj także:

*pisząc ten artykuł posiłkowałam się informacjami znalezionymi na portalu emc-sa.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij