Czas na kolejny wpis z serii dietoterapii w wybranych jednostkach chorobowych. Kamica nerkowa. Co jeść, a czego unikać? Dziś kilka słów w tym temacie. Będzie krótko i zwięźle. Bo akurat przy kamicy nie ma jednej diety idealnej dla każdego, gdyż wszystko zależy od rodzaju substancji wchodzących w skład kamieni nerkowych. Natomiast czymś kluczowym dla wszystkich pacjentów z kamicą nerkową jest nawadnianie i o tym należy pamiętać.
Czym jest kamica nerkowa?
Kamica nerkowa to stan, w którym dochodzi do tworzenia się w nerkach twardych złogów złożonych z minerałów i soli. Kamienie nerkowe mogą wpływać na każdą część dróg moczowych – od nerek po pęcherz. Często kamienie tworzą się, gdy mocz staje się skoncentrowany, umożliwiając krystalizację i sklejanie się minerałów takich jak szczawiany czy fosforany. Kamienie nerkowe mogą być wydalone samoistnie lecz boleśnie przez pacjenta. Często leczenie ogranicza się do leków przeciwbólowych i przyjmowania dużej ilości płynów, jednak czasami (np. gdy kamienie utkną w drogach moczowych) konieczna jest operacja.
Kamica nerkowa objawia się kłującym, ostrym bólem z tyłu pleców, który nasila się przy oddawaniu moczu. Chory odczuwa także wzmożoną konieczność skorzystania z toalety.
Patogeneza powstania kamieni nerkowych
Bezpośrednią przyczyną kamicy nerkowej jest wytrącanie się z moczu substancji, których stężenie przekracza ich próg rozpuszczalności. Oznacza to, że przy występowaniu wysokich stężeń określonych związków w moczu zaczynają one odkładać się w postaci nierozpuszczalnych złogów, które z czasem formują kamienie nerkowe.
Przyczyny kamicy nerkowej to także niektóre schorzenia przewlekłe (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, nadczynność przytarczyc), zaburzenia metaboliczne oraz nadmiar niektórych witamin (np. witaminy D).
Prewencja kamicy nerkowej za pomocą diety, czyli jak zapobiec powstaniu kamieni nerkowych?
- należy dbać o prawidłowe nawodnienie i przyjmować około 2000-3000l wody dziennie (więcej w okresie wzmożonej aktywności fizycznej i przy wysokich temperaturach; o istocie nawadniania pisałam tutaj),
- warto wypić szklankę wody po przebudzeniu i przed położeniem się spać,
- również warto uzupełniać wodę po każdym oddaniu moczu,
- należy ograniczyć ilość używanej soli w kuchni,
- gotowe mieszanki przypraw zastąpić świeżymi lub suszonymi ziołami,
- nie korzystać z suplementów diety “na własną rękę” tylko konsultować się z lekarzem,
- dbać o codzienną aktywność fizyczną,
- zadbać o zdrową, odżywczą, sezonową i nieprzetworzoną dietę na co dzień,
- warto zadbać o odpowiednią ilość wapnia,
- białko należy spożywać w umiarkowanej ilości.
Dieta w kamicy nerkowej
Na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma jednej diety idealnej dla chorych na kamicę nerkową. Sposób odżywiania zależy od rodzaju substancji, które wchodzą w skład kamieni nerkowych.
- złogi struwitowe
Ograniczamy: nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, konserwy, ryby, mięso, mleko, żółtko jaj, sery i gruboziarniste produkty zbożowe.
- złogi fosforanowo-wapniowe
Ograniczamy: jaja, przetwory mleczne, mleko, mocną kawę i herbatę, kakao, strączki, rabarbar, szczaw, szpinak, konserwy.
- złogi moczanowe
Ograniczamy: czekoladę, kakao, mocną kawę i herbatę, zupy na wywarach mięsnych, rośliny strączkowe, strączki, orzechy, wieprzowinę i niektóre ryby (sardynki, szprotki, śledzie).
- złogi szczawianowo-wapniowe (to najczęściej występująca postać kamicy)
Ograniczamy: produkty z glutaminianem sodu, kiszonki, szpinak, szczaw, rabarbar, mocną kawę i herbatę, czekoladę, gotowe dania, konserwy.
Przykładowe posiłki dla osób z kamicą nerkową
- kokosowa kasza jaglana,
- sałatka z zielonym ogórkiem i suszonymi pomidorami,
- owsianka pieczona z pysznymi dodatkami,
- krem z kalafiora z mlekiem kokosowym,
- krem z dyni.
Przeczytaj także:
*pisząc ten artykuł posiłkowałam się informacjami znalezionymi na portalu emc-sa.pl
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂