Dziś zapraszam Was do artykułu na temat niewielkich, ale za to bardzo cennych ziarenek siemienia lnianego. Dowiecie się, co czyni je tak wartościowymi, oraz jak je spożywać, aby przyswoić ich cenne właściwości. Czeka na Was także receptura na kisiel lniany, czyli balsam dla naszych jelit i remedium na zaparcia. Serdecznie zapraszam do artykułu! 🙂
Siemię lniane – co to takiego?
Siemię lniane to malutkie ziarenka lnu pospolitego, o brązowej lub lekko złotej barwie. Są bez wątpienia naszym krajowym superfood, czyli żywnością o cennych właściwościach prozdrowotnych. Warto mieć je w swojej diecie nie tylko ze względu na walory zdrowotne, ale także ze względu na niską cenę.
Dlaczego siemię lniane jest tak wartościowe?
Te niepozorne ziarenka kryją w sobie:
- cenny błonnik pokarmowy, który wpływa korzystnie na florę bakteryjną jelit i obniża cholesterol (więcej na temat błonnika tutaj),
- lignany, które wykazują działanie przeciwnowotworowe i działają osłonowo na wątrobę,
- kwasy tłuszczowe omega-3, i to właśnie one sprawiają, że siemię lniane jest dla nas tak niezwykle cenne; kwasy tłuszczowej omega-3 stanowią nawet 60% składu tłuszczów obecnych w siemieniu lnianym, a ich regularne spożycie sprzyja obniżaniu poziomu trójglicerydów,
- substancje śluzowe, które uwidaczniają się po dodaniu wody i nadają mieszance charakterystyczną, lepką konsystencję; substancje śluzowe pozytywnie wpływają na nasz układ pokarmowy i działają jak najlepszy balsam,
- sterole roślinne, które chronią przed wolnymi rodnikami,
- aminokwasy,
- witaminy i składniki mineralne, takie jak: witamina C, kwas foliowy, witamina E, witamina K, witaminy z grupy B, magnez, potas, wapń, mangan, miedź, selen i cynk.
Jak prawidłowo spożywać siemię lniane, by czerpać z niego jak najwięcej korzyści?
Z racji tego, że nasiona lnu zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezwykle wrażliwe na temperaturę i światło, to powinniśmy przede wszystkim kupować siemię lniane w formie ziarenek i mielić je bezpośrednio przed spożyciem. Nie polecam kupować już zmielonego siemienia lnianego, gdyż nie jest ono dla nas tak wartościowe.
Warto wiedzieć, że spożycie nasionek w formie niezmielonej niewiele nam da, po prostu przejdą one przez nasz układ pokarmowy niestrawione i nie pozostawią po sobie nic cennego. Jeśli chcemy skorzystać z ich cennych właściwości, to warto dorzucać ziarenka do koktajli i blendować razem z innymi warzywami, czy owocami. Wówczas spożyjemy je od razu po zmieleniu wraz z resztą cennych składników.
Możemy także zmielić nasionka i świeżo po zmieleniu posypywać nimi np. poranną owsiankę, kaszę, kanapki, sałatki. W zasadzie, można dodawać je tam, gdzie tylko chcemy. Wzbogacenie swojej codziennej diety o 1-2 łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego wpłynie korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Nasionka te polecane są także cukrzykom i osobom z zaburzeniami glikemii. Wykazano, że ich regularne spożycie przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy i insuliny.
Ochrona naszych jelit – receptura na kisiel lniany
Aby zwiększyć ochronę jelit przed czynnikami zapalnymi warto jest spożywać mielone siemię lniane zalane ciepłą wodą. Taki kisiel lniany pokrywa ochronną warstwą błonę śluzową, a dodatkowo stanowi także materiał odżywczy dla dobroczynnych bakterii flory jelitowej.
Kisiel lniany jest także wspaniałym remedium na zaparcia. Ułatwia formowanie się stolca i prawidłowy pasaż jelitowy. Wystarczy zmielić 2-3 łyżki siemienia lnianego, zalać ciepłą wodą, odstawić na kilka minut i wypić.
Taki kisiel sprawdza się świetnie także u najmłodszych i problemów z zaparciami. Wówczas można do podstawowego kisielu dodać np. odrobinę musu owocowego, aby dziecko chętniej zjadło kisiel.
Przeczytaj także:
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂