Mięśnie – Twój sprzymierzeniec w drodze po zdrowe i szczupłe ciało! :)

743

Kochani, dziś poruszę temat nieodzownie związany z odchudzaniem, a mianowicie temat dbałości o naszą masę mięśniową. Już powinniście wiedzieć, że trwała utrata masy ciała musi iść w parze z deficytem energetycznym. Jednym słowem, możecie stosować różnorakie diety, ale schudniecie tylko wtedy, jeśli będzie Wam towarzyszył deficyt energetyczny, czyli będziecie wydatkować więcej energii niż przyjmujecie wraz z dietą. Co wspólnego z tym wszystkim mają Wasze mięśnie? Całkiem sporo! Mięśnie – Twój sprzymierzeniec w drodze po zdrowe i szczupłe ciało! 🙂 Serdecznie zapraszam do artykułu 🙂

Mięśnie - Twój sprzymierzeniec w drodze po zdrowe i szczupłe ciało! :)

Odchudzanie jest proste

Ale wiele osób wciąż boi się tego stwierdzenia i szuka magii… Zamiast tych najprostszych i najbardziej oczywistych rzeczy, często wolimy iść na skróty stosując jakieś wymyślne, lub głodówkowe diety. Część z nich nie zaspokaja naszego zapotrzebowania na podstawowe witaminy i składniki mineralne i w efekcie prowadzi do wyniszczenia organizmu. Zapamiętajcie, że odchudzanie to konsekwentne utrzymanie deficytu energetycznego. Ten z kolei najlepiej i najzdrowiej jest osiągnąć poprzez:

  1. Stosowanie pełnowartościowej, zbilansowanej, odżywczej diety redukcyjnej dostosowanej indywidualnie do potrzeb, stylu życia i ewentualnych jednostek chorobowych pacjenta.
  2. Regularną aktywność fizyczną, w tym ćwiczenia siłowe, które nie tylko ułatwią nam utrzymanie deficytu, ale także wyrzeźbią naszą sylwetkę.

Tkanka mięśniowa, czyli Twoja osobista elektrownia spalająca tłuszcz

Musisz wiedzieć, że im większa zawartość tkanki mięśniowej w Twoim ciele, tym więcej kalorii spalasz. Fajnie, prawda? 🙂 Mięśnie są prawdziwymi “pożeraczami energii” ze względu na wytężony charakter pracy, jaką wykonują. Szacuje się, że spalają energię nawet 18 razy szybciej niż komórki tłuszczowe. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by utrzymać mięśnie w napięciu i dużo ćwiczyć.

Cyferki na wadze to jedno, a wygląd ciała to drugie

Okazuje się, że możesz ważyć dokładnie tyle samo, ale dzięki zmianie proporcji i zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, wyglądać zupełnie inaczej. Tkanka mięśniowa jest o około 22% cięższa niż tkanka tłuszczowa. Zamiast obsesyjnie dbać o cyferki na wadze, lepiej skup się na budowaniu piękniejszej sylwetki poprzez połączenie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Powtarzaj swoje działania systematycznie, zakochaj się w procesie zmiany i już nigdy nie wracaj do żadnej diety na chwilę! 🙂

Komponenty masy ciała

Pamiętaj, że na na Twoją masę ciała składają się: tkanka tłuszczowa, tkanka mięśniowa, tkanka kostna, woda i system kostny. Właśnie dlatego stosowanie restrykcyjnych, niedoborowych diet nie przynosi długotrwałych efektów i co więcej, może być szkodliwe. Przykładowo, jeśli podczas odchudzania będziesz dostarczać organizmowi za mało białka, to możesz narazić się na utratę masy mięśniowej. Więcej na temat tego ważnego makroskładnika pisałam tutaj.

Najlepszy sposób na budowanie masy mięśniowej

To po prostu konsekwencja w byciu aktywnym fizycznie! 🙂 Warto korzystać zarówno z ćwiczeń aerobowych (tlenowych), jak i anaerobowych (beztlenowych).

Ćwiczenia aerobowe, np. pływanie, bieganie, jazda na rowerze, zużywają mnóstwo tlenu i przyczyniają się do spalania kilokalorii i tłuszczu.

Z kolei ćwiczenia anaerobowe, np. podnoszenie ciężarów i ćwiczenia wytrzymałościowe zużywają stosunkowo mało tlenu i nie przyczyniają się bezpośrednio do spalania kilokalorii i tłuszczu. Natomiast to właśnie ćwiczenia siłowe są wspaniałym sposobem na wykształcenie siły i mięśni. A to oznacza, że w przyszłości przyniosą korzyści ze spalania tłuszczu. Dlatego też ważne jest, aby w Twoim codziennym planie dnia znalazło się miejsce na każdy rodzaj ćwiczeń.

Przy okazji zaznaczam, że wcale nie musisz ćwiczyć w klubie fitness. Wykorzystaj to, co masz pod ręką i przeznacz na ćwiczenia tyle czasu w ciągu dnia, ile jesteś w stanie. Wybierz schody zamiast windy, kręć się po pokoju podczas rozmowy telefonicznej, zrób kilka przysiadów podczas gotowania obiadu, wybierz spacer lub rower zamiast auta, zrób gruntowne sprzątanie domu lub prace ogrodowe… to wszystko również można zakwalifikować do całkiem niezłego codziennego treningu 🙂

Przeczytaj także:

*Pisząc artykuł czerpałam informacje z książki: “Dieta metaboliczna” W. L. Wolcott i T. Fahey

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij