Zapraszam Was na kolejny wpis z serii dietoterapii w wybranych jednostkach chorobowych. Tym razem przyjrzymy się, jaka jest rola diety w nadczynności tarczycy. Czy istnieją produkty na które szczególnie należy zwrócić uwagę? Zapraszam do artykułu.
Nadczynność tarczycy. Czym jest i jakie są jej objawy?
O nadczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy wytwarza ona zbyt dużo hormonów. Tarczyca produkuje m.in. tyroksynę, hormon, który jest odpowiedzialny za równowagę przemiany materii w organizmie. Nadmiar tyroksyny przyspiesza metabolizm, a więc zwiększa tempo wielu procesów zachodzących w organizmie. Nadczynność tarczycy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Najczęstsze objawy nadczynności tarczycy to:
- kołatanie serca,
- bezsenność,
- utrata wagi,
- pocenie się,
- stany lękowe,
- problemy z koncentracją,
- drżenie mięśni,
- wytrzeszcz oczu.
Jakie są przyczyny nadczynności tarczycy?
- guzki w gruczole tarczowym,
- stan zapalny,
- zmiany nowotworowe,
- nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej,
- w przypadku choroby Gravesa-Basedowa przyczyną nadprodukcji tyroksyny jest reakcja autoimmunologiczna.
Zalecenia żywieniowe dla osób z nadczynnością tarczycy
- Aby zachować normalny poziom energii i masę ciała często zaleca się spożywanie nadwyżki kalorycznej rzędu 15-20%.
- Istotna jest odpowiednia podaż białka, aby przyspieszony metabolizm nie doprowadził do zmniejszenia masy mięśniowej. Warto zwrócić uwagę zarówno na białko pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego i tutaj zapraszam do rozwinięcia tematu nt. strączków.
- Dieta powinna być bogata w przeciwutleniacze, takie jak witaminy A, C, E, które pomagają zwalczać skutki nadczynności tarczycy. Witamina C to przede wszystkim warzywa i owoce, np. owoce cytrusowe, owoce leśne, melony i papryka. Witamina E z kolei to: awokado, orzechy, oliwa z oliwek i produkty pełnoziarniste.
- Warto uwzględnić w diecie produkty bogate w beta-karoten, czyli np. marchewkę, dynię, czy bataty. Beta-karoten jest przekształcany w witaminę A, a ona z kolei wpływa n metabolizm jodu w naszym organizmie.
- Należy zwrócić uwagę na zawartość wapnia w kościach, którego wchłanianie wspomaga witamina D. Nadczynność tarczycy wpływa na metabolizm wapnia w kościach. Nadmiar tyroksyny w organizmie wpływa prawdopodobnie na zmniejszenie masy i gęstości kości, zwiększając tym samym ryzyko osteoporozy. Aby zaopatrzyć organizm w wapń warto spożywać: brokuły, figi, nabiał i warzywa liściaste.
- Istotna jest podaż witaminy K, którą znajdziemy w zielonych warzywach liściastych. Tutaj z pomocą mogą przyjść przeróżne sałatki albo koktajle.
- Ważne są kwasy tłuszczowe omega-3 (tłuste ryby morskie, orzechy włoskie).
- W jadłospisie nie powinno zabraknąć takich pierwiastków, jak: magnez, mangan, potas, zatem musi on obfitować w świeże i sezonowe owoce i warzywa.
- Warto uwzględnić także roślinne substancje: izoflawony (znajdziemy je w soi) i lignany (w siemieniu lnianym). Wpływają one na gęstość i wytrzymałość kości, chroniąc je przed złamaniami.
Na podstawie:
– H., A. Ciborowscy: „Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka”.
– Zdrowie na talerzu. Lecznicze właściwości potraw.
Jeśli zależy Tobie na gotowej, prostej i pysznej diecie przeciwzapalnej, zerknij do mojego internetowego sklepu. A jeśli wolisz współpracę indywidualną, zachęcam do zapoznania się z moją ofertą 🙂
Przeczytaj także:
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂