Jak zdrowo przytyć?

86

Zdecydowanie częściej zgłaszają się do mnie osoby chcące zrzucić nadprogramowe kilogramy, jednak czasami zdarza się sytuacja zupełnie odwrotna. Część pacjentów pragnie przybrać masę ciała, ale oczywiście w zdrowy sposób i dziś kilka słów na ten temat. Jak zdrowo przytyć? O jakich zasadach należy pamiętać? Serdecznie zapraszam do krótkiej lektury.

Jak zdrowo przytyć?

Jak zdrowo przytyć?

Przytycie w zdrowy sposób wymaga zrównoważonej diety, regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniego podejścia do zarządzania stresem. Należy także pamiętać, że każdy organizm jest inny, zatem ważne jest monitorowanie postępów i dostosowywanie indywidualnej strategii. Poniżej zebrałam dla Was istotne rady, które muszą być spełnione, jeśli chcemy w zdrowy sposób przybrać masę ciała.

  1. Zbilansowana dieta

Spożywaj zdrowe, pełnowartościowe posiłki bogate w białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany, owoce, warzywa oraz produkty z pełnego ziarna. Pamiętaj o regularnych posiłkach i unikaj nadmiernego spożywania przetworzonej żywności i słodyczy. Szczególnie istotna jest odpowiednia podaż białka, która zapewni nam utrzymanie masy mięśniowej. Z kolei unikanie słodyczy nie będzie prowadzić do wystąpienia niedoborów pokarmowych.

  1. Większa ilość posiłków

Jeśli masz trudności z przytyciem, rozważ spożywanie większej liczby posiłków dziennie. Regularne, zdrowe przekąski między głównymi posiłkami, jak np. orzechy, mogą pomóc zwiększyć kaloryczność twojej diety.

  1. Zwiększ kaloryczność

Zwiększ ilość spożywanych kalorii poprzez dodanie do diety kalorycznych, ale zdrowych produktów, takich jak orzechy, awokado, oliwa z oliwek, pestki, czy pełnoziarniste produkty zbożowe.

  1. Regularna aktywność fizyczna

Ćwiczenia siłowe mogą pomóc zbudować masę mięśniową, co może prowadzić do przyrostu masy ciała. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z intensywnością treningów, aby uniknąć spalania zbyt wielu kalorii. Przyrost masy ciała musi iść zawsze w parze z nadwyżką kaloryczną.

  1. Zdrowy sen

Wystarczająca ilość snu jest kluczowa dla zdrowia ogólnego i może mieć wpływ na wzrost masy ciała. Staraj się spać co najmniej 7-9 godzin każdej nocy. Tutaj więcej na temat higieny snu.

  1. Unikaj stresu

Stres może prowadzić do utraty masy ciała poprzez zwiększenie poziomu kortyzolu w organizmie. Znajdź sposoby radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, joga czy hobby, aby utrzymać równowagę psychiczną.

Jak dobrać podaż kalorii w celu przybrania masy ciała?

Ilość kalorii potrzebnych do przybrania na wadze zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, aktualna masa ciała, poziom aktywności fizycznej i genetyka. Ogólnie rzecz biorąc, aby przybrać na wadze w zdrowy sposób, zaleca się zwiększenie dziennego spożycia kalorii o około 500-1000 kalorii więcej niż Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na utrzymanie aktualnej wagi.

Możesz obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne korzystając z różnych kalkulatorów online lub tutaj, a następnie dodać do niego dodatkowe kalorie w celu przyrostu masy ciała. Ważne jest, aby przyrost masy ciała był stopniowy i zrównoważony, a nie prowadził do nadmiernego przybrania na wadze. Jeśli potrzebujesz pomocy dietetyka właśnie w tej kwestii, to serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z moją ofertą.

Przeczytaj także:

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij