Nietolerancja fruktozy. Czym się objawia? Jak sobie z nią poradzić?

141

Kochani, dzisiaj zaległy wpis, o który już dawno mnie prosiliście. Nietolerancja fruktozy. Co to takiego? Czym się objawia? Jak sobie z nią poradzić? Krótko, zwięźle i na temat 🙂 W niedalekiej przyszłości planuję dietę gotową właśnie dla osób z nietolerancją fruktozy, ale póki co zapraszam Was tylko do krótkiej lektury.

Nietolerancja fruktozy

Czym jest nietolerancja fruktozy?

Nietolerancja fruktozy to stan, w którym organizm nie jest w stanie odpowiednio przetworzyć fruktozy, czyli jednego z głównych cukrów występujących w owocach, warzywach i wielu innych produktach spożywczych. Jest to zwykle spowodowane brakiem lub niedoborem enzymu odpowiedzialnego za metabolizm fruktozy. W efekcie, zamiast trafić do krwi, fruktoza przechodzi do dalszej części przewodu pokarmowego – jelita grubego. Tam z kolei jest pochłaniana przez bakterie jelitowe, które się nią odżywiają, przeprowadzając proces fermentacji (powstają gazy: m.in.: metan, wodór, dwutlenek węgla).

Wyróżniamy dwa główne typy nietolerancji fruktozy:

 • wrodzona nietolerancja (tzw. fruktozemia),
 • zespół złego wchłaniania fruktozy – tej rodzaj nietolerancji fruktozy jest spotykany zdecydowanie częściej.

Jak objawia się nietolerancja fruktozy?

 • wzdęcia,
 • ból brzucha,
 • uczucie przelewania,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunki.

Oczywiście powyższe objawy występują po spożyciu produktów z fruktozą. Warto zaznaczyć, że objawy mogą być łagodne lub poważne, w zależności od stopnia nietolerancji oraz ilości spożytej fruktozy.

Jak zdiagnozować nietolerancję fruktozy?

Aby zdiagnozować nietolerancję fruktozy można posłużyć się tak naprawdę kilkoma metodami. Natomiast zdecydowanie najbardziej rekomendowaną i miarodajną jest test wodorowo-metanowy. Polega on na spożyciu porcji czystej fruktozy i następnie pomiarze gazów w wydychanym powietrzu. Duża ilość wodoru i metanu z dużym prawdopodobieństwem świadczy o nietolerancji fruktozy.

Oprócz tego można wykonać badania krwi. Konkretnie należy sprawdzić poziom enzymów w organizmie, takich jak fruktozo-1-fosfataza (Aldolaza B). Niedobór tego enzymu może wskazywać na nietolerancję fruktozy.

Kolejną opcją w celu potwierdzenia lub wykluczenia nietolerancji fruktozy jest test obciążenia fruktozą. Wówczas podaje się pacjentowi roztwór fruktozy, a następnie kontroluje się poziom cukru we krwi w regularnych odstępach czasu. Wzrost lub brak spodziewanej reakcji po spożyciu fruktozy może wskazywać na nietolerancję.

Oprócz powyższych metod, można także na początek spróbować samemu sprawdzić reakcję organizmu na fruktozę na zasadzie eliminacji i prowokacji. Czyli na jakiś czas, powiedzmy minimum dwa tygodnie wykluczamy ze swojego jadłospisu fruktozę i obserwujemy reakcję organizmu. Po dwóch tygodniach wprowadzamy produkty z fruktozą na nowo i porównujemy samopoczucie.

Na czym polega leczenie nietolerancji fruktozy?

Leczenie nietolerancji fruktozy zazwyczaj polega na eliminacji lub ograniczeniu spożycia fruktozy i innych cukrów zawartych w produktach spożywczych. W przypadku cięższych przypadków, konieczna jest konsultacja z dietetykiem lub lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej diety, aby nie doprowadzić niedoborom pokarmowym.

Produkty z dużą zawartością fruktozy, które zaleca się wykluczyć w przypadku jej nietolerancji, to:

 • miód,
 • syrop z agawy,
 • produkty z dodatkiem fruktozy,
 • produkty z syropem glukozowo-fruktozowym,
 • soki owocowe,
 • owoce suszone, np.: śliwki, daktyle, figi, jabłka, rodzynki,
 • owoce świeże, np.: gruszki, jabłka, arbuz, papaja, melon, mango,
 • warzywa, np.: szparagi, czosnek, cebula, cykoria oraz groszek cukrowy,
 • zboża, np.: pszenica, jęczmień.

Może się okazać, że wykluczenie produktów bogatych we fruktozę będzie niewystarczające. Wówczas warto rozważyć także wprowadzenie diety low FODMAP, czyli diety o obniżonej zawartości substancji łatwo fermentujących w jelitach. Na jej temat więcej napiszę w najbliższym czasie.

Przeczytaj także:

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij