Jak odzyskać kontrolę nad apetytem?

1.5K

Wielu z nas je o każdej porze i przez cały dzień, bez względu na to, czy jesteśmy głodni, czy nie. Nie słuchamy własnego organizmu. Nic dziwnego, żywność jest wszechobecna i nikt z nas nie ma problemu by ją zdobyć. Niestety, bardzo często sięgamy po wysokoprzetworzone produkty, które upośledzają nasze mechanizmy odczuwania głodu i sytości. Jak odzyskać kontrolę nad apetytem? Przestać objadać się i sięgać po żywność tylko wtedy, gdy faktycznie jesteśmy głodni? Zapraszam do artykułu 🙂

Jak odzyskać kontrolę nad apetytem?
Gdyby każdy z nas miał czas na takie spokojne jedzenie… ech…:)

Jak odzyskać kontrolę nad apetytem? Praktyczne porady.

1. Sięgaj tylko po prawdziwą żywność

Wszystkie produkty wysokoprzetworzone powinny trafiać do śmieci a nie do Twojego organizmu. Co do nich zaliczamy? Przede wszystkim żywność paczkowaną, kolorowe napoje, sklepowe słodycze, ale także wafle ryżowe, które tylko nakręcają głód i nic poza tym. Jeśli chcecie tak naprawdę zacząć kontrolować swój głód, to na Waszych talerzach musi pojawić się tylko to, co jest nieprzetworzone lub przetworzone w niewielkim stopniu. Warzywa, owoce, mięso, ryby, jaja, nabiał, kasze, orzechy, nasiona. Z tego wszystkiego jesteście w stanie wyczarować nieskończenie wiele przepysznych posiłków.

2. Rozkoszuj się jedzeniem

Posiłek powinniśmy traktować jako święto. Delektujmy się smakiem i zapachem jedzenia. Choć żyjemy w czasach, gdzie jedzenie jest na wyciągnięcie ręki, nie oznacza to, że musimy się przyłączyć do wysokotłuszczowego i wysokokalorycznego obżarstwa.

3. Nakładaj mniejsze porcje

Kiedy siadasz do posiłku, nakładaj na talerz rozsądną ilość. Jeśli wciąż będziesz głodny, możesz wziąć dokładkę. Skoro jednak od razu zapełnisz talerz, będziesz uważał, że masz obowiązek zjeść wszystko. Jeśli masz problem z oszacowaniem wielkości i kaloryczności posiłków odpowiednich dla siebie, to warto skonsultować się z dietetykiem, oczywiście zapraszam do siebie 🙂

4. Odsuń talerz

Być może uczono Cię, że zostawianie resztek na talerzu jest dowodem złego wychowania. Pamiętaj jednak, że objadając się, możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu. Jeśli czujesz, że nie możesz zjeść więcej, to przestań i odłóż talerz.

5. Zwolnij tempo

Kiedy jesz szybko, prawdopodobnie się przejadasz, ponieważ organizm ma za mało czasu, aby dać Ci znać, że już masz pełny żołądek. Takie sygnały dietetycy nazywają sygnałami sytości. Powolne jedzenie sprzyja umiarowi. Daje czas mózgowi na “dogonienie” żołądka. Jeśli jesz szybko albo przez cały czas coś przeżuwasz, rozregulowujesz mechanizm sytości. Przestaje działać i już Cię nie ostrzega, abyś przestał jeść.

A czy Wy potraficie kontrolować swój apetyt? Czy jadacie wtedy, gdy faktycznie jesteście głodni, czy może przez cały dzień sięgacie po jakieś przekąski?

Przeczytaj także:

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij