Sztuka łączenia produktów spożywczych. Czy w ogóle warto zwracać na to uwagę?

2.5K

Komponując posiłki pewnie niewielu z Was zastanawia się nad łączeniem ze sobą produktów. Liczy się tylko czas aby zrobić to jak najszybciej i być najedzonym. Tymczasem, właściwe łączenie różnych produktów żywnościowych może wyeliminować problemy ze wzdęciami, gazami, a nawet nadwagą. Jedząc produkty we właściwej kolejności możemy także zapobiec problemom z gospodarką cukrową, o czym więcej pisałam tutaj. Na czym polega sztuka łączenia produktów spożywczych dowiesz się z tego artykułu, zapraszam! 🙂

sztuka łączenia produktów spożywczych

Sztuka łączenia produktów spożywczych – 4 grupy żywności:

Poruszając temat łączenia produktów spożywczych, warto wiedzieć, że w tej kwestii żywność dzielimy na cztery różne grupy, które należy odpowiednio ze sobą komponować.

grupa 1 BIAŁKA
Zaliczamy tutaj: sery, jaja, orzechy, ryby, mięso, mleko, jogurty, skorupiaki, soję, tofu i inne produkty sojowe. O białku znajdziesz obszerny artykuł tutaj.

grupa 2 WĘGLOWODANY
Zaliczamy tutaj: kasze i płatki zbożowe, makaron, ryż, herbatniki, pieczywo, ciasta, krakersy, pierożki, miód, syrop klonowy, ziemniaki i inne warzywa o dużej zawartości skrobi, cukier i słodycze.

grupa 3 WARZYWA O NISKIEJ ZAWARTOŚCI SKROBI I TŁUSZCZE
Zaliczamy tutaj: warzywa liściaste, świeże i suszone zioła, nasiona, masło, śmietanę, oliwę z oliwek, olej kokosowy.

grupa 4 WSZYSTKIE OWOCE

Sztuka łączenia produktów spożywczych w praktyce

  • Nie należy jeść produktów z grupy 1 (białka) i z grupy 2 ( węglowodany) w jednym posiłku. Dlaczego? Otóż białka są trawione w środowisku kwaśnym, powoli, a węglowodany w środowisku zasadowym, szybko. Kiedy jemy jednocześnie produkty z grupy 1 i 2, wówczas enzymy i soki trawienne wydzielane w celu ich rozłożenia działają na siebie antagonistycznie i neutralizują się nawzajem. W rezultacie pokarm nie zostaje należycie strawiony i ulega procesom gnilnym w jelitach. To z kolei powoduje gazy, wzdęcia, zgagę, bóle brzucha, niestrawność, złe przyswajanie składników pokarmowych oraz wyczerpanie organizmu.
  • Żywność z grupy 3 (warzywa) można spożywać zarówno z grupą 1 (białka) jak i 2 (węglowodany). Zatem wszelkie surówki, warzywa korzeniowe o niskiej zawartości skrobi, nasiona, orzechy możemy jeść zarówno w towarzystwie mięsa, jak i kasz, makaronów.
  • Owoce najlepiej jeść osobno, w odstępie co najmniej pół godziny od innych grup produktów, a najlepiej rano na pusty żołądek. Dlaczego? Owoce trawimy najszybciej i za pomocą zupełnie innych enzymów niż pozostałe trzy grupy. Dlatego właśnie kiedy zjemy owoce z inną żywnością, możemy się spodziewać wzdęć, gazów i niestrawności.
    CIEKAWOSTKA: Arbuzy i melony trawimy najszybciej ze wszystkich owoców, dlatego lepiej jeść je osobno niż jako sałatkę z innymi owocami.
  • Po spożyciu posiłku złożonego z węglowodanów najlepiej jest odczekać dwie godziny przed spożyciem białka. Z kolei po posiłku białkowym należy zrobić trzygodzinną przerwę przed spożyciem węglowodanów. Białka potrzebują czterech godzin, a węglowodany dwóch aby dotrzeć z ust do jelit.

Sztuka łączenia produktów spożywczych – dlaczego jest taka ważna?

  • pomaga organizmowi skutecznie spalać tłuszcz,
  • zapewnia maksymalne wchłanianie składników odżywczych,
  • zapobiega wzdęciom, gazom i niestrawności,
  • pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Pomysł na 1 dzień właściwej kompozycji posiłków:
Śniadanie: Sadzone jajo ze szczypiorkiem i rzodkiewkami
II  śniadanie: Owocowy smoothie bowl
Obiad: Grillowane mięso z dowolną surówką
Podwieczorek: Sałatka z tuńczykiem, np. taka
Kolacja: Risotto z warzywami

Podsumowując

Czy rzeczywiście powinniśmy dbać o właściwe łączenie produktów? Z mojej praktyki pracy dietetyka wynika, że takie działania mogą pomóc pozbyć się pewnego dyskomfortu trawiennego u niektórych osób. Natomiast zdecydowana większość z nas, większość osób zdrowych może jeść produkty spożywcze nie zważając na ich szczególne połączenie. Artykuł został napisany raczej jako ciekawostka, niż konieczna wiedza do zastosowania w praktyce od teraz.

Zapraszam także do zapoznania się z innymi artykułami:

*tekst na podstawie informacji znalezionych na blogu i w książkach p. Agnieszki Maciąg: agnieszkamaciag.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij