Coraz więcej osób spędza godziny przed ekranem laptopa/telefonu/telewizora. Wiadomo, że najbardziej na tym cierpią nasze oczy. Czy możemy w jakiś sposób zadbać o swój wzrok pod kątem diety? Oczywiście, że tak! Zdrowe oczy, czyli co warto mieć w swoim menu, aby dobrze widzieć? Serdecznie zapraszam do krótkiego artykułu 🙂
Dieta dla zdrowych oczu
- Zadbaj przede wszystkim o obecność karotenoidów! W Twoim menu muszą pojawiać się różnokolorowe warzywa: żółte, zielone, czerwone, fioletowe i pomarańczowe. Marchewka, papryka i szpinak zawierają w sobie witaminę A, która uczestniczy w syntezie rodopsyny, czyli światłoczułego barwnika pochłaniającego promieniowanie świetlne i zapobiegającego zespołowi suchego oka.
Warzywa (szczególnie papryka), to z kolei bogactwo witaminy C, która chroni np. przed jaskrą.
Warzywa to również bogactwo witaminy E. Jest ona silnym przeciwutleniaczem zapobiegającym zaćmie.
2. Kolejnymi istotnymi barwnikami z grupy karotenoidów, które znajdziemy w warzywach i owocach, ale także w jajkach, są luteina i zeaksantyna. Zmniejszają one ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, zatorów i zakrzepów tętnicy gałki ocznej.
3. Bardzo ważna jest dbałość o obecność w diecie cynku. Jego niedobór w siatkówce oka może prowadzić do krótkowzroczności. Dobrym źródłem cynku jest mięso i ryby, a także ser, mleko i orzeszki ziemne.
4. Musimy także pamiętać o miedzi, która pomaga w utrzymaniu wiązań kolagenowych. Miedź znajdziemy w podrobach, roślinach strączkowych, orzechach i produktach pełnoziarnistych.
5. W naszej diecie nie może zabraknąć także zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki zmniejszeniu produkcji mediatorów stanu zapalnego ograniczają one nieprawidłowości w ukrwieniu oka. Kwasy omega- 3 znajdziemy w: tłustych rybach (łosoś, makrela, sardynki), siemieniu lnianym, nasionach chia, czy orzechach włoskich.
6. Istotne są także antocyjany, które obniżają kruchość naczyń włosowatych i przyspieszają regenerację barwnika odpowiedzialnego za prawidłowe widzenie. Znajdziemy je głównie w owocach o barwie czerwonej, niebieskiej (granatowej) i fioletowej, czyli np. w borówkach, śliwkach, bakłażanie, czerwonej kapuście, żurawinie, malinach czy truskawkach.
Niezależnie od tego, czy pracujecie biurowo przed komputerem, czy też nie, Wasza dieta powinna obfitować w wyżej wspomniane związki. Serdecznie zachęcam Was do przetestowania moich prostych diet gotowych, które ułatwią Wam codzienne gotowanie 🙂
Przeczytaj także:
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂