Hemoroidy i dieta. Co jeść, by sobie pomóc?

225

Kochani, czas na kolejny wpis dotyczący dietoterapii w wybranych jednostkach chorobowych. Tym razem na tapecie hemoroidy, czyli dość powszechny problem. Tak przynajmniej wyniki z moich obserwacji gabinetowych. Serdecznie zapraszam do krótkiej lektury i konkretnych zaleceń, które będą pomocne w przypadku tego schorzenia. Hemoroidy i dieta. Co jeść, by sobie pomóc?

hemoroidy i dieta

Czym są hemoroidy?


Hemoroidy, znane również jako żylaki odbytu, to poszerzone i zapalne naczynia krwionośne w okolicach odbytu i odbytnicy. Te naczynia krwionośne pełnią funkcję podtrzymywania elastyczności ściany odbytu. Kiedy jednak występuje nadmierne ciśnienie w tych naczyniach, mogą one się poszerzyć i powodować dolegliwości.

Najczęstszym objawem hemoroidów jest krwawienie podczas wypróżnień. Inne objawy mogą obejmować swędzenie, pieczenie, ból, uczucie dyskomfortu czy obecność wypadających guzków. Hemoroidy mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak przewlekłe zaparcia, biegunka, siedzący tryb życia, ciąża, genetyka czy wiek.

Dietoterapia w przypadku hemoroidów

 1. Kluczowe w przypadku hemoroidów jest prowadzenie zdrowego stylu życia na co dzień, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej i unikanie długotrwałego siedzenia czy stania.
 2. W diecie musi znaleźć się odpowiednia ilość błonnika pokarmowego, ponieważ pomaga on w utrzymaniu regularnego rytmu wypróżnień. Warto uwzględnić produkty pełnoziarniste, otręby, owoce, warzywa i nasiona roślin strączkowych, a także orzechy.
 3. Warto, by w diecie znalazły się suszone owoce, takie jak: śliwki, figi, morele, czy rodzynki. Sprawdzają się idealnie podczas zaparć i ułatwiają wypróżnianie. Kupując suszone owoce zwracamy uwagę na to, by były niedosładzanie i niesiarkowane.
 4. Należy zadbać o nawodnienie. Picie odpowiedniej ilości wody pomoże nam uniknąć zaparć, które mogą zaostrzać objawy hemoroidów. Woda pomaga także w utrzymaniu miękkich stolców. Przyjmuje się, że na każdy kg masy ciała powinniśmy przyjmować około 30ml płynów.
 5. Unikamy ostrej żywności. Spożycie pikantnych potraw, ostrych przypraw i pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu, ponieważ mogą one drażnić przewód pokarmowy.
 6. Unikamy alkoholu i kofeiny. Ich spożycie może powodować odwodnienie i zaostrzać problemy z wypróżnianiem.
 7. Stawiamy na małe, ale częstsze posiłki. Spożywanie mniejszych porcji jedzenia, ale częściej, może pomóc w uniknięciu nadmiernej presji na odbytnicę. Warto wprowadzić 4-5 posiłków o regularnych porach.
 8. W niektórych przypadkach unikamy produktów mlecznych. Dotyczy to osób mających nietolerancję laktozy. W ich przypadku produkty mleczne mogą powodować biegunkę lub zaparcia.
 9. Do diety warto włączyć fermentowane produkty mleczne (jogurty, kefiry, maślanki), które wspomagają procesy fermentacyjne w jelitach i wpływają na prawidłowe ich funkcjonowanie. 
 10. Warto rozważyć wprowadzenie suplementów diety, szczególnie w przypadku trudności w osiągnięciu odpowiedniej ilości błonnika w diecie. Wówczas można rozważyć wprowadzenie np. babki płesznik.
 11. W diecie należy ograniczyć pokarmy wpływające na spowolnienie perystaltyki jelit: jasne pieczywo, biały ryż, kaszę mannę, ciastka, wyroby cukiernicze, słodycze i banany.

Przeczytaj także:

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij