Czas na coś słodkiego w zdrowej wersji. Tym razem ciasto kokosowo-jaglane ze śliwkami. Bez cukru, słodzików, glutenu i laktozy. Oczywiście z uwzględnieniem sezonowych owoców! To ciasto przygotowałam z myślą o alergikach, bo w ostatnim czasie zgłosiło się do mnie kilku nowych pacjentów “bezmlecznych” i “bezglutenowych“. Ale po przepis serdecznie zapraszam Was wszystkich. Również najmłodszych. Ciasto jest delikatnie słodkie, z wyczuwalną nutką kokosa i wanilii. Jest idealne do zapakowania w pojemnik i zabrania ze sobą np. do pracy. Najlepiej smakuje na ciepło, od razu po upieczeniu, ale na drugi dzień można je “odświeżyć” poprzez dodatek np. ciepłego sosu z owoców leśnych. Ciasto zgodnie z moją bezcukrową filozofią zostało osłodzone tylko bananem, choć uwzględniony napój migdałowy i śliwki także podkręcają jego słodycz. Kawałek ma niski ładunek glikemiczny i jest w sam raz dla osób z insulinoopornością. Zachęcam do wypieków!
Składniki (tortownica o średnicy 22cm; 12 porcji):
- 3/4 szklanki mąki gryczanej jasnej,
- 1/2 szklanki płatków jaglanych,
- 1/2 szklanki wiórków kokosowych niesiarkowanych,
- 1 duży dojrzały banan,
- 2 jajka,
- dwie krople ekstraktu waniliowego,
- łyżeczka sody oczyszczonej,
- 1/2 szklanki niesłodzonego napoju migdałowego,
- 5 łyżek oleju kokosowego,
- 5 małych śliwek.
Sposób przygotowania
Najpierw wyłóż tortownicę papierem do pieczenia, a piekarnik rozgrzej do 180 stopni, funkcja góra-dół. W jednej misce rozgnieć dojrzałego banana widelcem. Dodaj do niego jajka, olej kokosowy, aromat waniliowy oraz napój migdałowy i wszystko dokładnie wymieszaj aby składniki dobrze się połączyły. W drugiej misce wymieszaj ze sobą suche składniki, czyli: mąkę, płatki, wiórki i sodę oczyszczoną.
Na koniec dodaj suche składniki do mokrych i wymieszaj ciasto do połączenia się składników. Ciasto przelej do tortownicy. Na wierzch ułóż połówki śliwek rozcięciem do góry. Ciasto piecz przez około 40 minut.
JEDNA PORCJA TO:
około 132 kcal
Białko: 2,9g
Węglowodany: 13,5g
Tłuszcz: 7,9g
Błonnik pokarmowy: 1,9g
Ładunek glikemiczny: 6,1
Jeśli jesteście ciekawi wielu innych prostych przepisów na zdrowe wersje słodkości, to znajdziecie je w mojej książce: “Słodycze bez cukru i słodzików”. Bardzo polecam! 🙂
Spróbuj także:
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂
Pieknie i smacznie wyglada❤️ czy olej kokosowy rozpuszczamy czy dajesz w stałej konsystencji?
Mój był taki pół na pół, widać na zdjęciu 🙂 W zasadzie to nie ma znaczenia 🙂