Dzisiaj kilka słów nt. diety low FODMAP, bo w ostatnim czasie zgłosiło się do mnie wiele osób z problemami żołądkowo-jelitowymi. Tego typu dolegliwości wymagają bardzo indywidualnego podejścia i odpowiedniego sposobu odżywiania. Dieta low FODMAP jako remedium na problemy jelitowe. Serdecznie zapraszam do lektury! 🙂
Dieta low FODMAP – co to takiego?
Dieta Low FODMAP to plan żywieniowy, który polega na ograniczeniu spożycia pewnych węglowodanów, które są słabo wchłaniane w jelicie cienkim. Samo słowo FODMAP to skrót od angielskich słów:
- Fermentable (fermentujące) – węglowodany ulegające rozkładowi przez bakterie jelitowe; ich nadmierna fermentacja przyczynia się do nagromadzenia się gazów i w konsekwencji wzdęć.
- Oligosaccharides (oligosacharydy) – czyli rodzaj węglowodanów złożonych; zaliczymy tutaj np.: pszenicę, żyto, cebulę, czosnek, czy strączki.
- Disaccharides (disacharydy) – czyli sacharoza, laktoza i maltoza.
- Monosaccharides (monosacharydy) – czyli np. fruktoza.
- And (i)
- Polyols (poliole) – czyli alkohole cukrowe, wykorzystywane przeważnie jako substancje słodzące (sorbitol, mannitol, ksylitol, maltitol).
Natomiast dodane określenie “low” sugeruje nam, że właśnie tych składników należy unikać.
Wspomniane “FODMAPy” mogą powodować objawy jelitowe, takie jak: wzdęcia, gazy, bóle brzucha i biegunki, zwłaszcza u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS) oraz inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, np. SIBO.
Jakie są etapy diety low FODMAP?
Dieta Low FODMAP składa się z trzech głównych etapów:
- Faza eliminacji
W tej fazie eliminowane są wszystkie produkty bogate w FODMAP na około 4-6 tygodni. Celem jest zmniejszenie objawów jelitowych. - Faza reintrodukcji
Po fazie eliminacji produkty bogate w FODMAP są stopniowo wprowadzane z powrotem do diety, jeden po drugim, aby zidentyfikować, które z nich powodują objawy i w jakich ilościach (faza trwa około 6-8 tygodni). Proces ten wymaga cierpliwości i dokładnego monitorowania, ale jest kluczowy dla ustalenia, które pokarmy można bezpiecznie włączyć do diety na stałe, a których należy unikać lub spożywać w ograniczonych ilościach. - Faza personalizacji
Na podstawie wyników fazy reintrodukcji tworzony jest indywidualny plan żywieniowy, który pozwala na spożywanie takich ilości produktów zawierających FODMAP, które są tolerowane przez daną osobę.
Jak długo należy stosować dietę low FODMAP?
Z uwagi na fakt, że dieta low FODMAP jest dietą eliminacyjną i niedoborową powinniśmy stosować ją jak najkrócej. Warto przyłożyć się do pierwszego etapu (4-6 tygodni), aby wyciszyć jelita i zahamować nieprzyjemne objawy. Po tym czasie natomiast trzeba koniecznie zacząć wprowadzać produkty bogate w FODMAP i obserwować reakcję organizmu.
Kiedy należy stosować dietę low FODMAP?
Dietę low FODMAP warto stosować przy:
- zespole jelita drażliwego (IBS),
- SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego),
- nieswoistym zapaleniu jelit (IBD),
- funkcjonalnych zaburzeniach przewodu pokarmowego.
Na czym polega uproszczony model diety low FODMAP?
Klasyczny protokół diety low FODMAP składa się z trzech etapów i nie należy do najprzyjemniejszych diet. Wymaga konsekwencji, wytrwałości i dyscypliny. Jeśli zatem mamy do czynienia z osobą o gorszej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej, można zastanowić się nad uproszczoną formą diety. Wówczas układamy jadłospis tak, by uniknąć największych źródeł FODMAP, które są najczęściej spożywane przez pacjenta.
Jak może wyglądać przykładowy dzień diety low FODMAP?
Dieta Low FODMAP może być smaczna i zróżnicowana, mimo eliminacji niektórych składników. Ważne jest, aby dostosować jadłospis do indywidualnych preferencji i tolerancji pacjenta.
Poniżej przykładowe posiłki:
Śniadanie
Owsianka z mlekiem bez laktozy, nasionami chia i jagodami
Przekąska
Jogurt bez laktozy z truskawkami i płatkami migdałowymi
Obiad
Sałatka z kurczakiem, komosą ryżową i warzywami
Kolacja
Łosoś pieczony z warzywami
Przeczytaj także:
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂