Kompulsywne objadanie się. Na czym polega? Jak sobie z nim radzić?

383

Kompulsywne objadanie się to jedno z zaburzeń odżywiania, które wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na kondycję psychiczną. Istnieją badania polskie, które wykazują, że prawie co piąta kobieta w Polsce cierpi na napady kompulsywnego objadania się. Okazuje się, że wskaźnik osób kompulsywnie objadających się wzrasta wśród osób otyłych, które podejmują się próby utraty masy ciała. Dziś co nieco o przyczynach kompulsywnego objadania się i sposobach, jak sobie z nim radzić. Zapraszam!

Kompulsywne objadanie się

Czym jest kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się to jedno z zaburzeń psychicznych, polegające na przyjmowaniu niekontrolowanych ilości pokarmów w krótkim czasie. Razem z anoreksją i bulimią zostało zaklasyfikowane do obszaru zaburzeń odżywiania. Epizody nadmiernej konsumpcji pokarmów są nawracające i towarzyszy im utrata kontroli nad jedzeniem. Osoby dotknięte tym zaburzeniem zazwyczaj odczuwają wstyd, winę lub zażenowanie z powodu swojego zachowania.

Jakie są główne cechy kompulsywnego objadania się?

 1. Nadmierne jedzenie
  Osoby z kompulsywnym objadaniem się spożywają duże ilości jedzenia w krótkim czasie, zazwyczaj szybko i bez odczuwania fizycznego głodu.
 2. Brak poczucia kontroli
  Podczas epizodu objadania się, osoba traci kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia i nie jest w stanie zatrzymać się, nawet jeśli czuje się już pełna.
 3. Dyskomfort związany z napadem
  Osoba po zakończonym napadzie żarłoczności zazwyczaj odczuwa wyrzuty sumienia oraz ma poczucie beznadziejności, a także złości na siebie.
 4. Częstotliwość
  Epizody kompulsywnego objadania się są nawracające i występują przynajmniej raz w tygodniu przez trzy miesiące.

Jakie są możliwe przyczyny kompulsywnego objadania się?

 1. Genetyka
  Istnieje pewne dziedziczenie podatności na zaburzenia jedzenia. Jeśli w rodzinie występują przypadki kompulsywnego objadania się, anoreksji czy bulimii, ryzyko rozwoju tego rodzaju zaburzenia może być większe.
 2. Czynniki biologiczne
  Zaburzenia hormonalne, neurochemiczne i genetyczne mogą wpływać na ryzyko wystąpienia kompulsywnego objadania się. Zmiany w funkcjonowaniu mózgu, zwłaszcza obszarów związanych z kontrolą jedzenia i emocjami, mogą odgrywać rolę.
 3. Czynniki psychologiczne
  Niskie poczucie własnej wartości, niska samoocena, perfekcjonizm, stres, depresja, lęki czy trudności w radzeniu sobie z emocjami mogą przyczyniać się do kompulsywnego objadania się. Jedzenie może stać się środkiem radzenia sobie z trudnymi uczuciami, co oczywiście jest zgubnym rozwiązaniem.
 4. Wpływy społeczne
  Presja społeczna związana z idealizowaniem szczupłej sylwetki i normami dotyczącymi wyglądu ciała, media promujące nierealistyczne standardy piękna oraz doświadczanie przejawów dyskryminacji związanej z wagą mogą wpływać na rozwój zaburzeń jedzenia. Tego rodzaju presji niestety we współczesnym “wyidealizowanym” instagramowym świecie nam nie brakuje 🙁
 5. Historia życiowa
  Doświadczenia traumatyczne, takie jak przeżycia związane z nadużyciem seksualnym, przemocą fizyczną czy emocjonalną, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kompulsywnego objadania się.
 6. Diety restrykcyjne
  Długotrwałe stosowanie restrykcyjnych diet może prowadzić do uczucia utraty kontroli nad jedzeniem, co może stać się punktem wyjścia do kompulsywnego objadania się.

Jak poradzić sobie z problemem kompulsywnego objadania się? Ćwiczenie o nazwie “schody”.

Aby móc zastosować efektywną terapię dla osoby z kompulsywnym objadaniem się musimy przede wszystkim poznać źródło/przyczynę tych napadów. Zatem przede wszystkim stawiamy na dogłębną, opartą na szczerości rozmowę. Pomocne może także okazać się wykonanie ćwiczenia o nazwie “schody”. Na czym ono polega? Najpierw należy na kartce papieru narysować schody. Na szczycie zaznaczamy epizod napadu objadania się. A schodek niżej zastanawiamy się, co było jego przyczyną…? I tak do samego dołu. Skutek-przyczyna… Dzięki takiemu obrazowemu ćwiczeniu jesteśmy w stanie poznać przynajmniej kilka przyczyn objadania się. Niejednokrotnie wskazują one na jedną główną, np. stres i brak umiejętności radzenia sobie z problemami dnia codziennego.

Jakie mogą być skutki kompulsywnego objadania się?

 • jednym z oczywistych skutków kompulsywnego objadania się może być przyrost masy ciała, co może prowadzić do nadwagi i otyłości,
 • zaburzenia równowagi hormonalnej,
 • problemy trawienne, takie jak: zgaga, niestrawność czy zaparcia,
 • problemy zdrowia psychicznego, np. depresja, czy lęki,
 • pojawienie się innych zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia, czy anoreksja,
 • niskie poczucie własnej wartości,
 • izolacja społeczna i trudności z nawiązywaniem relacji,
 • zwiększenie ryzyka chorób metabolicznych.

Jak pomóc osobie z kompulsywnym objadaniem się?

Pomoc powinna być wielopłaszczyznowa, ponieważ należy uwzględnić zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne oraz społeczne tego zaburzenia. Warto aby swój udział w terapii mieli psychologowie i dietetycy, a sama współpraca powinna opierać się na szczerości i szacunku. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i czasu, a także wsparcia od najbliższych.

Na podstawie:
– Ogińska-Bulik N. Psychologia nadmiernego jedzenia. Przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego; 2004.

– Różycka J.: “Wybrane zagadnienia psychodietetyki. Narzędzia i metody pracy z osobami z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi”.
– https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/kompulsywne-objadanie-sie/

Przeczytaj także:

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij