Kto ma ochotę na mały, słodki grzeszek w jesiennej odsłonie, serdecznie zachęcam do wypróbowania tego cuda! Uwierzcie mi na słowo, jest wart każdej kilokalorii 🙂 Przygotowałam go w piątek z myślą o naszych gościach, którzy potwierdzają, że jest absolutnie przepyszny! Jesienna rozpusta warta grzechu! Top deser na jesień 🙂 Zapraszam do wypróbowania! 🙂
Kilka słów o cukrze kokosowym
Do przygotowania tego deseru użyłam cukru kokosowego. Jest on pozyskiwany z kwiatostanów palmy kokosowej wyrastającej z orzecha kokosowego. Ma brązową barwę, stąd też moje drożdżówki również takie są 🙂 Wcale nie dlatego, że były za długo piekarniku 🙂 W smaku jest dość charakterystyczny, czuć nutę egzotyki. Cukier kokosowy jest naturalną substancją słodzącą, stanowiącą alternatywę dla tradycyjnego cukru białego lub trzcinowego, którego nie używam. Możemy go kupić w formie kryształów, kostek cukrowych, a także w postaci płynnej. Łatwo zastąpić nim tradycyjny biały cukier, bo w zasadzie różnią się tylko kolorem, a poziom słodkości mają bardzo zbliżony. Pod względem kaloryczności cukier kokosowy jest nieco mniej kaloryczny od tradycyjnego białego 381 vs. 405 kcal/100g. Również kluczową różnicą jest jego niski indeks glikemiczny. Według Instytutu Badawczego Żywności i Żywienia Republiki Filipin indeks glikemiczny cukru kokosowego wynosi 35 (niski)*, podczas gdy IG cukru tradycyjnego wynosi 100 (wysoki). Pod względem budowy tradycyjny biały cukier składa się niemalże w 100% z sacharozy, a cukier kokosowy zawiera 70-79% sacharozy, około 9% fruktozy i około 3% glukozy. W cukrze kokosowym znajdziemy także śladowe ilości witaminy C, żelaza i magnezu, natomiast absolutnie nie możemy go traktować jako źródło witamin. W mojej opinii nadal jeden i drugi cukier to tzw. puste kalorie i powinniśmy ich unikać. Czasami jednak są pewne wyjątki, jak właśnie upieczenia ciasta na drożdżówki, gdzie cukier kokosowy nada im nie tylko charakterystycznego smaku, ale także koloru.
*Według innych danych z Uniwersytetu w Sydney IG cukru kokosowego wynosi 54 (średni), ale to wciąż mniej niż tradycyjny cukier biały.
Składniki (foremka 17x19cm; 6 porcji):
- 2 małe jabłka,
- 2 gruszki,
- rodzynki niesiarkowane, 4 łyżki,
- 0,6 łyżeczki cynamonu cejlońskiego,
- 1/2 szklanki płatków owsianych górskich,
- 1/2 szklanki mąki orkiszowej jasnej,
- 50g zimnego masła (plus 1/2 łyżeczki do natłuszczenia foremki),
- 4 łyżki cukru kokosowego (lub innego słodzidła, np. erytrolu czy stewii).
Sposób przygotowania
Owoce obierz (lub nie, bo mogą być ze skórką) i pokrój w kostkę. Następnie wrzuć je na patelnię wraz z rodzynkami. Dodaj także około 1/4 szklanki wody i 1/2 łyżeczki cynamonu. Podduś całość przez około 10 minut.
Następnie przygotuj foremkę i natłuść ją delikatnie masłem (użyj około 1/2 łyżeczki masła). Później przygotuj kruszonkę. Wrzuć do miski płatki owsiane, mąkę, cukier i kawałki zimnego masła. Z powstałych składników zagnieć kruszonkę. Na koniec podduszone owoce przełóż do foremki, a na wierzchu rozłóż równomiernie kruszonkę.
Oprósz całość odrobiną cynamonu. Tak przygotowane owoce włóż do rozgrzanego na 180 stopni piekarnika, funkcja góra-dół, na około 35 minut.
Deser smakuje najlepiej na ciepło i oczywiście z dodatkiem lodów waniliowych… 🙂
Jedna porcja deseru to:
około 238 kcal
Białko: 3,1g
Węglowodany: 42,4g
Tłuszcz: 7,7g
Błonnik pokarmowy: 4,4g
Ładunek glikemiczny: 17,4g (IG = 45,7)
Jedna porcja deseru plus gałka lodów waniliowych to:
około 331 kcal
Białko: 4,6g
Węglowodany: 53,0g
Tłuszcz: 12,7g
Błonnik pokarmowy: 4,7g
Ładunek glikemiczny: 22,8g (IG = 47,2)
Nie wiem, czy wiesz, ale jakiś czas temu została wydana moja absolutnie wyjątkowa książka! Słodycze bez cukru i słodzików, w której znajdziesz aż 107 wspaniałych propozycji. Koniecznie sprawdź moją książkę i ciesz się zdrowymi łakociami.
A w moim internetowym sklepie jest dostępna także kontynuacja książki w postaci e-booka z kolejnymi przepisami, tym razem także z wykluczeniem glutenu i laktozy 🙂
Spróbuj także:
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂