Soki w diecie dziecka – tak czy nie? Je jestem ich przeciwniczką, a dlaczego, tego dowiecie się już za chwilę :)

1.2K

Soki, soczki, słodkie, kolorowe… czy aby na pewno są takie zdrowe i wartościowe? Czy warto podawać je dzieciom? Jeśli tak, to w jakiej ilości? Soki w diecie dziecka – tak czy nie? Na to pytanie odpowiem w poniższym artykule, zapraszam! 🙂

soki w diecie dziecka
Zosia przygotowuje świeżo wyciskany sok z pomarańczy 🙂

Sok to nie to samo, co owoc

Warto o tym pamiętać! Nawet jeśli nasz sok został właśnie świeżo wyciśnięty z soczystej pomarańczy, to niestety jest już zupełnie innym produktem niż cały owoc.

W przeciwieństwie do całego owocu, sok:
– jest pozbawiony cennego błonnika pokarmowego,
– stanowi skoncentrowaną podaż fruktozy (cukru owocowego), która jest gwałtowanie wchłaniana i powoduje szybki wzrost poziomu glukozy i insuliny; w przypadku owocu wchłanianie fruktozy jest znacznie spowolnione dzięki obecnemu błonnikowi,
– spożywając soki łatwo o nadmiar cukru w diecie (czy Zosia zjadłaby naraz dwie soczyste pomarańcze? Nie. A soczek z tylu owoców wypiła…)

Nadmiar cukrów prostych w diecie

Należy pamiętać, że zbyt duży udział w diecie dzieci cukrów prostych – glukozy, fruktozy i dwucukru – sacharozy, które znajdują się w sokach może:

  • upośledzać wchłanianie ważnych pierwiastków, np. żelaza i cynku,
  • hamować apetyt i sprzyjać otyłości,
  • powodować próchnicę,
  • przyczyniać się do nadpobudliwości dziecka.

Normy spożycia soku przez dzieci

Pamiętajmy, że podstawą nawadniania zarówno dzieci jak i dorosłych powinna być woda. Aktualne zalecenia dotyczące spożycia soków owocowych w diecie najmłodszych wyglądają następująco:

  • do 120 ml soku (ok. pół szklanki) na dobę – dzieci w wieku od 1 do 3 lat,
  • dzieci w wieku od 4 do 6 lat – do 170 ml soku na dobę,
  • do 230 ml soku (ok. 1 szklankę) na dobę dla dzieci powyżej 7. roku życia.

Warto zaznaczyć, że chodzi tu o prawdziwe soki 100% naturalne, a nie o napoje owocowe!

Niestety analizując dzienniczki żywieniowe najmłodszych widzę, że te normy są notorycznie przekraczane. Najmłodsi bardzo często otrzymują słodki sok do każdego posiłku, co jest oczywiście dużym błędem żywieniowym. Wciąż wiele dzieci w ciągu dnia dostaje do picia znany wszystkim napój o nazwie Kubuś Water, a w nim mamy aż 5 łyżeczek cukru w butelce o pojemności 500ml!

Podsumowując

Soki owocowe to jedna z przyczyn otyłości wśród najmłodszych. Rodzicom często wydaje się, że dają swoim pociechom coś zdrowego, bo w końcu owoce i witaminy… niestety tak nie jest. Moim zdaniem soki owocowe mogą występować w diecie najmłodszych, ale bardzo rzadko i najlepiej w formie świeżo wyciskanego soku z owocu. Zdecydowanie lepiej jest poczęstować malucha całym owocem wraz z cennym błonnikiem, a do picia podać wodę. Jeśli już koniecznie zależy nam na czymś płynnym i smakowym, to lepszą opcją będą koktajle. Do ich przygotowania można wykorzystać warzywa, owoce, mleko, czy mleczne napoje fermentowane. Koktajle charakteryzuje niższy ładunek glikemiczny, dzięki czemu nie będą powodować tak gwałtownego wzrostu poziomu glukozy i insuliny. Również nasycą na dłużej.

Przeczytaj także:

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij