12 założeń skutecznego odchudzania – czyli jak schudnąć dobrze, skutecznie i trwale.

1.5K

Plany i postanowienia noworoczne w większości są związane z dietą. Mnóstwo osób zakłada, że wraz z rozpoczęciem Nowego Roku zacznie jeść zdrowo i wreszcie osiągnie wymarzoną sylwetkę. Ale czy aby schudnąć wystarczy zastosować odpowiednio dobrany plan żywieniowy? Oczywiście, że nie! Otóż aby zagwarantować pełen i przede wszystkim długoterminowy sukces, musimy się do niego psychicznie przygotować i przestrzegać pewnych reguł. Dziś przedstawię Tobie aż 12 założeń skutecznego odchudzania, które pomogą Ci w osiągnięciu upragnionej sylwetki 🙂

motywacja jest ważna w odchudzaniu!

Dlaczego tak wiele osób ma trudności z odchudzaniem?

Niełatwo jest schudnąć, a jeszcze trudniej utrzymać stałą masę ciała. Naukowcy z Brown Medical School w USA wyliczyli, że już co trzecia osoba odzyskuje stracone kilogramy w ciągu następnego roku.

Dlaczego tak się dzieje?

Ta „odporność” na odchudzanie powstała w toku ewolucji po to, by chronić nasz gatunek przed skutkami głodu. Dziś, gdy jedzenia nie zdobywa się już w pocie czoła i z narażeniem życia, gromadzone przez nasz organizm rezerwy energii „na czarną godzinę” stają się niepotrzebne i szkodliwe dla zdrowia. Przy okazji serdecznie zapraszam do wpisu dotyczącego głodówki. Za tycie odpowiada nie tylko przejadanie się oraz zamiłowanie do tego, co tłuste i słodkie. Winny jest też stres, bezruch i niedostatek snu. Istotne są również czynniki emocjonalne i zdrowie psychiczne.

Jak zatem trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze? Poznaj aż 12 założeń skutecznego odchudzania.

1. ZMOTYWUJ SIĘ

Twoja motywacja to klucz do osiągnięcia sukcesu. Najważniejsze jest to, abyś to Ty wiedział/a czego chcesz i po co to właściwie robisz. Nie chodzi o imponowanie innym ale o świadomość, że robisz coś dobrego dla siebie i swojego zdrowia.

2. OPRACUJ REALNY CEL

Roztropnie wyznaczaj cele. Zwiększysz swoje szanse na przestrzeganie diety, gdy nie będziesz skupiać się jedynie na swym wyglądzie. Największa korzyść z pozbywania się zbędnych kilogramów polega na tym, że szybko i pozytywnie wpływa to na zdrowie, formę i samopoczucie!
Nie popadaj jednak w przesadę. Planując liczbę kilogramów do stracenia skup się tylko na realnych liczbach, np. utrata 4kg, a nie 10kg w miesiąc. Na początek postaw sobie skromny, a przez to bardziej realny cel, np. utratę 10% nadwagi.

3. UNIKAJ “WYZWALACZY” APETYTU

Zastanów się, jakie produkty sprawiają, że tracisz kontrolę przy jedzeniu? Najczęściej są to obfitujące w łatwo przyswajalne węglowodany słodycze oraz produkty i dania zawierające węglowodany w kombinacji z białkiem (np. hamburgery, pierogi). Te pierwsze błyskawicznie podnoszą, a potem szybko obniżają poziom cukru we krwi, co wzbudza uczucie głodu. Te drugie z kolei pobudzają w mózgu produkcję serotoniny wyzwalającej uczucie błogostanu. Zwróć też uwagę, czy zasiadając do stołu nie ulegasz presji otoczenia, ponieważ robią to wszyscy wokół, albo „z uprzejmości”, np. aby nie urazić osoby, która posiłek przygotowała. Przeczytaj także wpis dotyczące tego, jak zapanować nad głodem.

4. ĆWICZ SILNĄ WOLĘ

Trudności z dyscypliną w stosowaniu jadłospisu pomoże Ci przełamać wizualizacja. Naukowcy stwierdzili, że wyobrażanie sobie określonych czynności uaktywnia te same obszary mózgu co rzeczywiste ich wykonywanie. Dlatego twórz w myślach scenki ukazujące np. jak przechodzisz obojętnie obok pobliskiej cukierni. Później zaaranżowane w myślach sytuacje powtarzaj w rzeczywistości.

5. NIE ZAJADAJ EMOCJI

Z badań naukowych wynika, że prawie 100% młodych kobiet (i niemal 70% młodych mężczyzn) odczuwa niepohamowany pociąg do pewnych produktów spożywczych (ang. food cravings) – i mu ulega. Pobudza to w mózgu obszar zwany układem nagrody, a gdy sytuacja się powtarza, prowadzi to do uzależnienia. To właśnie sprawia, że dla wielu osób jedzenie jest przyjemnością i rozrywką, oddala też negatywne emocje, takie jak nuda, niepokój, przygnębienie, czy lęk. Zanim zaczniesz zajadać smutki, lepiej wybierz się na spacer albo poćwicz jogę! 🙂

6. SZUKAJ WSPARCIA

Będzie Ci łatwiej chudnąć, gdy znajdziesz kogoś, kto w trudnych chwilach wesprze Cię radą, wykaże zrozumienie, czy choćby Cię wysłucha. Jeśli brakuje takich osób wśród Twoich bliskich lub znajomych, pamiętaj, że Twój dietetyk zawsze służy pomocą 🙂

7. UROZMAICAJ SWOJE MENU

Restrykcyjny jadłospis nie tylko jest monotonny, ale grozi też niedoborami składników pokarmowych, co musi odbić się na samopoczuciu. Tylko urozmaicona i dobrze zbilansowana dieta jest bezpieczna dla zdrowia, a przy tym nie odbiera ochoty, by ją stosować.

Sami widzicie, że zdrowa dieta to czysta przyjemność 🙂 Wszystkie przepisy na te pyszności znajdziecie na tym blogu 🙂

8. POLUB SIĘ Z GŁODEM

Żyjemy w czasach, gdy uczucie głodu w zasadzie nas nie dotyczy. Wręcz boimy się lekkiego ssania w żołądku. Jemy na okrągło i nawet osoby, które chcą rozpocząć ze mną współpracę pytają, czy będą chodzić głodni na diecie… Kochani! Musicie zrozumieć, że głód jest dla nas dobry! Nie możemy się przejadać, bo to nie prowadzi do niczego dobrego.

9. ZAAKCEPTUJ SIEBIE

Życzliwy stosunek do własnej osoby pomaga wytrwać na diecie. Zmniejsza też ryzyko ujawnienia się zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, bulimia, ortoreksja, czy permareksja. Postaraj się więc utrzymać prawidłowe relacje emocjonalne z jedzeniem.

10. POLUB SIEBIE

Naturalne predyspozycje do bycia modelką (określony wzrost i typ sylwetki) ma tylko ułamek procenta całej ludzkiej populacji. Poza tym, kanony piękna i mody bardzo szybko się zmieniają i nie warto gonić za modą. Najważniejsze jest to, aby być zadowolonym ze swojego ciała i osiągnąć rozmiar, w którym to Ty czujesz się świetnie!

11. CZERP PRZYJEMNOŚĆ Z JEDZENIA

Nie traktuj go jako wroga swej sylwetki. Naucz się komponować swoją dietę tak, by Twoje posiłki były nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Nie spiesz się przy jedzeniu i ciesz się nim, najlepiej w miłym towarzystwie. Bo zdrowa dieta to spożywanie naprawdę sporych ilości odżywczych i wartościowych produktów 🙂

12. ZAUFAJ SOBIE

Schudniesz, gdy uwierzysz, że dasz radę! Jeśli podejmowane wcześniej próby zgubienia zbędnych kilogramów nie powiodły się, prawdopodobnie odczuwasz lęk przed porażką. Tym razem, podążając po raz kolejny do celu, załóż z góry, że czasem potkniesz się. Mimo wszystko, skupiaj się na małych osiągnięciach, bo to one poprowadzą Cię do wygranej!

Kilka słów wsparcia na koniec

SCHUDNIESZ, JEŚLI UWIERZYSZ, ŻE DASZ RADĘ! MAŁYMI KROCZKAMI RAZ NA ZAWSZE OSIĄGNIESZ SUKCES! A JA CI CHĘTNIE W TYM POMOGĘ 🙂 Jestem przekonana, że 12 założeń skutecznego odchudzania przyczyni się do Twojego sukcesu! Nie czekaj na jutro tylko zacznij już dziś od sprecyzowania swojego celu i działaj. Czerp z pożywienia i życia energię i ciesz się szczupłą sylwetką oraz wspaniałym samopoczuciem każdego dnia. Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w kwestii diety, sprawdź moją ofertę 🙂

Przeczytaj także:

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂

 

 

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij