Dlaczego warto gotować z dzieckiem?

242

No właśnie, dlaczego warto gotować z dzieckiem? Warto, ale tylko wtedy, jeśli Wy sami przestrzegacie zasad zdrowej diety i chcecie przekazać je dalej swoim dzieciom. Nie chodzi tu bowiem o promowanie niewłaściwych nawyków żywieniowych, a o zachęcanie dziecka od najmłodszych lat do spożywania warzyw, owoców i pełnowartościowych produktów spożywczych. Nie ma łatwiejszego sposobu niż nauka przez zabawę. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o wspólnym gotowaniu z maluchem. Czy warto, jak zacząć i jak zachęcić do tego dziecko. Zapraszam! 🙂

A to my z Zosią w naszym królestwie 🙂

Kiedy można rozpocząć przygodę ze wspólnym gotowaniem z maluchem?

W zasadzie już od momentu, gdy dziecko zaczyna się rozglądać i bacznie obserwować otaczający go świat, czyli okolice 3-4 miesiąca życia. Oczywiście wtedy maluch tylko będzie obserwował to, co my robimy, najczęściej ze swojego wygodnego leżaczka 🙂 Mimo wszystko już może być obecny w kuchni. Z kolei najlepszy czas na taką rzeczywistą pomoc i interakcję ze strony dziecka to okres powyżej drugiego roku życia. Wtedy można już zacząć wprowadzać do planu dnia czas na wspólne przygotowanie pysznych i zdrowych posiłków.

Jak zachęcić dziecko do wspólnego gotowania?

Przede wszystkim najpierw należy zadać samemu sobie pytanie, czy chcemy gotować z dzieckiem, czy będzie to raczej dla nas zbyt stresujące albo czasochłonne zajęcie. Chodzi o to, aby dla nas – rodziców, była to także frajda i okazja do zabawy z maluchem. Samo zachęcanie dziecka zwykle nie jest konieczne, bo maluchy są na tyle ciekawe i chętne do poznawania nowych rzeczy, że same biegną do kuchni. Moja Zosia zawsze na hasło “ciach, ciach” błyskawicznie zjawiała się na swoim przeznaczonym do przygotowania posiłków krzesełku i tylko czekała, aż założę jej zielony fartuszek 🙂

Korzyści ze wspólnego gotowania

 1. Edukacja żywieniowa
  Gotowanie z dzieckiem daje okazję do rozmowy na temat zdrowego odżywiania, wartości odżywczych różnych produktów oraz znaczenia zrównoważonej diety. Dziecko może dowiedzieć się, skąd pochodzą różne produkty spożywcze i jak wpływają one na jego zdrowie.
 2. Rozwój umiejętności kulinarnych
  Gotowanie to świetna okazja dla dziecka, aby nauczyć się podstawowych umiejętności kulinarnych, takich jak mieszanie, krojenie, ważenie składników czy kontrolowanie temperatury. Te umiejętności są nie tylko praktyczne, ale także mogą pomóc w rozwijaniu zdolności manualnych i koordynacji ruchowej.
 3. Wzmacnianie więzi rodzinnych
  Gotowanie razem to czas spędzony razem jako rodzina, który może wzmacniać więzi rodzinne i tworzyć wspólne wspomnienia. Dziecko może czuć się bardziej zaangażowane i ważne, pomagając w przygotowywaniu posiłków dla rodziny.
 4. Nauka samodzielności
  Pozwolenie dziecku na udział w gotowaniu pomaga mu rozwijać poczucie samodzielności i odpowiedzialności. Dziecko może czuć się dumne z tego, że może pomóc w przygotowywaniu posiłków dla siebie i innych.
 5. Kreatywność i eksperymentowanie
  Gotowanie to także świetna okazja do kreatywnego eksperymentowania z różnymi smakami, teksturami i składnikami. Dziecko może wyrazić swoją kreatywność poprzez tworzenie nowych potraw lub modyfikację istniejących przepisów.
 6. Budowanie pewności siebie
  Udzielanie dziecku zadania w kuchni i docenianie jego wysiłków może pomóc w budowaniu jego pewności siebie i poczucia własnej wartości. Dziecko uczy się, że może osiągać cele i być przydatne w codziennych obowiązkach.

Warto pamiętać, że gotowanie z dzieckiem może być zabawne i edukacyjne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, dlatego też warto poświęcić czas na wspólne przygotowywanie posiłków.

Ja uwielbiam gotować razem z dziećmi, a Wy? 🙂 Również podczas naszych warsztatów dla przedszkoli i szkół 🙂

Przeczytaj także:

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij