Wszystko o truskawkach


Truskawki! Pyszne owoce, którym ciężko się oprzeć, prawda? I bardzo dobrze! Bo to nie tylko słodkie letnie przekąski, ale przede wszystkim bardzo wartościowy produkt, który nie tylko świetnie smakuje ale ma również wiele właściwości zdrowotnych.

Truskawki są bogate w pektyny, zawierają sporo witaminy C, a także witaminę B1, B2 i PP. Znajdziemy w nich także wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez, oraz mangan. Informacja, która cieszy najbardziej, to fakt, że mają niewiele kalorii! 🙂

Te pyszne owoce są źródłem przeciwutleniaczy chroniących nasz organizm przed wolnymi rodnikami, które osłabiają system immunologiczny. Możemy stwierdzić, że jedząc truskawki stajemy się bardziej odporni na choroby i starzenie się! 🙂

Dzięki zawartości pektyn i soli mineralnych truskawki pobudzają pracę jelit i oczyszczają je z zalegających resztek. Zapobiegając zaparciom, chronią przed nowotworem jelita grubego! Zawierają też kwas elagowy i kwercetynę, które wspomagają system naprawczy organizmu.

Duża zawartość witaminy C, silnego antyoksydantu, zapobiega utlenianiu „złego” cholesterolu, dzięki czemu spowalnia rozwój miażdżycy. Może się to przyczynić do niższego ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Witamina C wzmacnia także ściany naczyń krwionośnych.

Truskawki poprawiają także tempo przemiany materii, a dzięki dużej zawartości żelaza oraz witaminy C, która wzmacnia jego wchłanianie, działają krwiotwórczo, co jest istotne szczególnie dla kobiet i dzieci.

Jak widać, truskawki są nie tylko smaczne ale także bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm. Wniosek jest tylko jeden – jedzmy je! 🙂

Ciekawostka
Mrożone truskawki zawierają tą samą ilość składników odżywczych co świeże, zatem poza sezonem warto sięgnąć po mrożone owoce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *