Żyjemy w czasach, gdzie możemy jeść co tylko chcemy i kiedy tylko chcemy. W efekcie opychamy się byle czym i wcale nie dlatego, że jesteśmy głodni. Czasami z nudów, czasami w ramach poprawy nastroju, a najczęściej dlatego, że po prostu jesteśmy uzależnieni od konsumpcji śmieciowego jedzenia. Jedynym sposobem, aby odzyskać kontrolę nad głodem i jeść zgodnie z fizjologicznymi potrzebami naszego organizmu jest wyrzucenie ze swojego menu przetworzonej żywności. Mam na myśli wszystko to, co powstało w fabryce. Wszelkie słodycze, fast-foody, słone przekąski, czy pieczywo z białej, oczyszczonej mąki. Te produkty nie powinny znajdować się w naszej diecie jeśli zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Spożywanie żywności wysoko przetworzonej zaburza fizjologiczne sygnały odczuwania głodu i sytości. Jedząc hamburgery, pizze, paluszki, czy ciasteczka bardzo trudno jest wychwycić moment sytości i poprzestać na zjedzeniu jednego kawałka/porcji. Głównym winowajcą są tłuszcze i rafinowane węglowodany. Jeśli wyrzucimy te produkty z naszej diety, to nauczymy się zdrowego i instynktownego podejścia do jedzenia. Po czym poznać prawdziwy głód? Tego dowiesz się z tego wpisu 🙂
Kiedy powinniśmy sięgnąć po jedzenie
Tylko i wyłącznie prawdziwy głód powinien determinować naszą chęć zjedzenia posiłku. Jedynie w taki sposób nauczymy się zaopatrywania w energię, której potrzebuje nasze ciało i unikniemy objadania się, a tym samym przyrostu masy ciała. Niestety w obecnych czasach toksycznego jedzenia zatraciliśmy zdolność rozpoznawania sygnałów wysyłanych nam przez nasze ciała, informujących o tym, ile i jakiego rodzaju jedzenia potrzebujemy. Staliśmy się niewolnikami jedzenia, podjadamy coś całymi dniami, nawet wtedy, gdy nasze ciało wcale nie potrzebuje paliwa. Głód jest przez nas odczuwany na różne sposoby i dla niektórych z nas jego symptomy są wyjątkowo trudne do zniesienia.
Osobom otyłym jest trudniej
Wiele osób nie jest w stanie pozbyć się nadmiernych kilogramów i powstrzymać się od kolejnych porcji jedzenia.
Gdy już dojdzie do przyrostu masy ciała, wówczas zaburzenia apetytu ulegają pogłębieniu. U osób ze zwiększoną zawartością tkanki tłuszczowej dochodzi do stłumienia aktywności hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu i sytości – greliny i leptyny. Wiele osób jest otyłych dlatego, że ich organizmy zmuszają ich do tego, by jedli więcej kalorii niż naprawdę potrzebują. Warto wiedzieć, że najważniejszą przyczyną otyłości i cukrzycy w dzisiejszych czasach jest szeroki dostęp do toksycznego jedzenia, które prowadzi do stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych.
Głód toksyczny, a głód prawdziwy – poznaj różnice
Objawy toksycznego głodu:
- uczucie pustego żołądka,
- burczenie w brzuchu,
- zawroty w głowie,
- ból głowy,
- drażliwość,
- nadmierne pobudzenie,
- niemożność skupienia uwagi,
- mdłości,
- drżenie ciała
- osłabienie i zmęczenie,
- upośledzenie psychomotoryczne,
- obniżenie zdolności poznawczych i dezorientacja.
Objawy prawdziwego głodu:
- uczucie ściśniętego gardła,
- wyostrzony zmysł smaku,
- zwiększone wydzielanie śliny.
Podsumowując
Jeśli masz problemy z opanowaniem głodu, to warto przyjrzeć się swojej diecie. Sprawdź, czy nie ma w niej produktów przetworzonych, które mogą zaburzać fizjologiczne potrzeby Twojego organizmu. Prawda jest taka, że gdybyśmy byli otoczeni tylko i wyłącznie zdrowymi produktami, nie odczuwalibyśmy potrzeby sięgnięcia po jedzenie do momentu, aż nasze ciało rzeczywiście nie potrzebowałoby kolejnej porcji paliwa. Nasz organizm jest skonstruowany w taki sposób, aby powiedzieć nam dokładnie ile musimy zjeść, żeby zachować zdrowie i idealną wagę. Chcesz być szczupły/a i zdrowy/a? To jedz prawdziwe jedzenie, a nie śmieci zawinięte w kolorowe opakowania… Zrób przegląd lodówki, szafek i wyrzuć to, co zatruwa Twój organizm!
Przeczytaj także:
Jeśli chcesz być na bieżąco ze zdrową i smaczną dietą, śledź mnie na Facebooku i Instagramie 🙂 Tam częściej pojawiają się zdrowe pyszności 🙂