Ranking diet 2018

699

Jak wiecie istnieje całe mnóstwo rożnych diet, czyli w zasadzie systemów żywieniowych. Jedne z nich są lepsze, inne gorsze, ale z pewnością każda dieta ma swoje 5 minut! Jeszcze nie tak dawno modna była dieta Atkinsa, Dukana, czy Montignaca, jednakże dość szybko okazało się, że nie są one wcale skuteczne, a co gorsza często powodują problemy ze zdrowiem, a efekt jo-jo po zastosowaniu tych diet jest niemalże murowany! Przed wami ranking diet 2018.

Zawsze przestrzegam przed tzw. modnymi trendami, bo wiem, że kluczem do zdrowia i smukłej sylwetki jest tylko i wyłącznie jadłospis złożony z nieprzetworzonych produktów dostosowany indywidualnie do każdego z nas.

Ale wracając do tematu – naukowcy, lekarze i dietetycy wciąż starają się poszukać idealnych diet, które pozwolą trwale zmienić nawyki żywieniowe. Z roku na rok są ogłaszane nowe raporty dotyczące zasadności stosowania danych systemów żywieniowych i w tym wpisie chciałabym przedstawić Wam najbardziej aktualne zestawienie wg. tygodnika “U.S. News and World Report”.

Ranking diet 2018

Dieta DASH
Dieta śródziemnomorska
Fleksitarianizm
Dieta Strażników Wagi
Dieta MIND
Dieta TLC
Dieta wolumetryczna
Dieta Kliniki Mayo
Dieta Ornisha
Dieta płodności

 

Niektóre z nich są pewnie Wam doskonale znane, inne mniej, zatem postaram się krótko opisać założenia każdej z tych diet 😉

Dieta DASH

Tak naprawdę już od wielu lat plasuje się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o rankingi diet. DASH (ang. dietary approaches to stop hypertension), czyli plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem. Jak wiadomo współcześnie mamy do czynienia z plagą zachorowalności na nadciśnienie tętnicze, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Niestety przetworzona żywność, po którą często sięgamy w supermarketach, czy chociażby produkty typu fast-food, są przepełnione solą, której nadmiar w diecie przyczynia się do nadciśnienia. Założenia diety DASH wcale nie są trudne do zastosowania, czasami wystarczy tylko nieco zmodyfikować swoje dotychczasowe posiłki. Na dzienny jadłospis składają się aż 3 główne posiłki i 4 przekąski, zatem nie ma mowy o byciu głodnym 😉 Sekretem tej kuracji żywieniowej są produkty, które przyczyniają się do uregulowania ciśnienia, a także gospodarki insulinowej. Zgubienie nadmiernych kilogramów następuje przy okazji 😉

Co jemy?

Stawiamy na produkty pełnoziarniste (grube kasze, ciemne pieczywo, płatki owsiane itp.), warzywa i owoce, ryby, chude mięso, chudy nabiał, zdrowe oleje głównie oliwa z oliwek, orzechy i nasiona.

Czego nie jemy?

Rezygnujemu z soli! Maksymalna dzienna dawka sodu to 2300mg, czyli pół łyżeczki soli. Ograniczamy picie alkoholu i palenie papierosów. Wykluczamy białe pieczywo, ciasteczka, słodkości i czerwone mięso.

Dieta śródziemnomorska

Ona także już od dłuższego czasu jest uznawana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców południowej Francji, Włoch, Grecji i Hiszpanii.

Co jemy?

Duże ilości warzyw i owoców, ryby i owoce morza, pełnoziarniste pieczywo, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona, suszone owoce, wytrawne wino.

Czego nie jemy?

Ograniczamy mięso, zwłaszcza czerwone (wołowina, baranina), białe pieczywo, przetworzone słodycze.

Fleksitarianizm

Ten system żywieniowy jest często stosowany przez znanych aktorów, czy piosenkarzy. Bazuje się na spożywaniu produktów roślinnych, ale od czasu do czasu można także zjeść mięso i ryby. Taka dieta pomaga chronić organizm przed chorobami układu krążenia, cukrzycą i nowotworami.

Co jemy?

Przede wszystkim produkty roślinne: warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, orzechy i jajka. Także produkty pełnoziarniste, nabiał i naturalne przyprawy.

Czego nie jemy?

Ograniczamy spożycie mięsa i ryb.

Dieta Strażników Wagi

W tej diecie nie liczy się kalorii tylko punkty, tzn. każdy produkt spożywczy ma przypisaną wartość punktową (zależną od jego kaloryczności i zawartości tłuszczu). Spożywamy 4-5 posiłków dziennie i pijemy około 2 litry płynów, najlepiej wody mineralnej.

Co jemy?

Świeże warzywa i owoce (wyjątek: kukurydza, fasola, groszek, awokado i banany), chude mięso, ryby, pieczywo, nabiał.

Czego nie jemy?

Ograniczamy spożycie tłuszczów i białek pochodzenia zwierzęcego, a także cukrów prostych.

Dieta MIND

Głównym celem tej diety jest poprawa funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, a także prewencja choroby Alzheimera. Sam plan żywieniowy stanowi połączenie wcześniej wspomnianej diety DASH oraz śródziemnomorskiej i bazuje na tym, co najbardziej oddziałuje na stan mózgu.

Co jemy?

Warzywa, głównie zielone (sałata, brokuł, szpinak), orzechy, owoce jagodowe, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, ryby, drób.

Czego nie jemy?

Czerwone mięso i jego przetwory. Ograniczamy także masło, margarynę, sery. Rezygnujemy ze słodyczy i produktów przetworzonych.

Dieta TLC

TLC to skrót angielskiej nazwy Therapeutic Lifestyle Changes oznaczającej terapię zmiany stylu życia. Jest to dieta wspomagająca układ krążenia, zapobiegająca zawałom i udarom.

Co jemy?

Warzywa, nasiona roślin strączkowych, owoce i produkty pełnoziarniste. Także chudy nabiał (jogurty, kefir, maślankę, mleko, twaróg).

Czego nie jemy?

Unikamy nasyconych kwasów tłuszczowych (masła, smalcu, oleju palmowego i kokosowego), tłuszczów trans (słodyczy, wyrobów cukierniczych, chipsów, dań gotowych, żywności typu fast-food), tłustych mięs (wieprzowiny, baraniny, wołowiny), podrobów i żółtek jaj.

Dieta wolumetryczna

Inaczej jest nazywana dietą objętościową i polega na spożywaniu dużej ilości produktów niskokalorycznych.

Co jemy?

Niskokaloryczne warzywa i owoce, np. sałata, ogórki, papryka, owoce jagodowe, chudy nabiał, chude mięso. Rzadziej produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze, np. oliwa z oliwek.

Czego nie jemy?

Ograniczamy półtłuste i tłuste sery, białe pieczywo, wieprzowinę. Rezygnujemy ze słodyczy, krakersów, chipsów.

Dieta Kliniki Mayo

Jak dla mnie ta dieta nie powinna znaleźć się w rankingu najlepszych diet. Jest to bardzo restrykcyjny system żywieniowy i polega na zjedzeniu codziennie od 4 do 6 ugotowanych na twardo jaj, które stanowią źródło pełnowartościowego białka pobudzającego przemianę materii i ułatwiającego spalanie tkanki tłuszczowej. Uważam jednak, że to wszystko można osiągnąć stosując o wiele bardziej urozmaicony plan żywieniowy.

Co jemy?

Od czasu do czasu jajka można zastąpić chudym mięsem lub rybą. Warzywa i około 2l wody.

Czego nie jemy?

Pełnotłusty nabiał, tłuste mięso, nasiona roślin strączkowych, słodycze, cukier, sól, alkohol.

Dieta Ornisha

Twórcą diety jest znany w USA kardiolog dr Dean Ornish i za oceanem ten system żywieniowy jest traktowany nie tylko jako dieta odchudzająca ale również jako refundowana metoda leczenia dla pacjentów z chorobami serca. Założenia diety są dość proste: nie liczymy kalorii, jemy do syta ale tylko dozwolone produkty. Sama dieta jest niskotłuszczowa, obfituje w błonnik i węglowodany złożone.

Co jemy?

Pełne ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, warzywa, owoce, beztłuszczowy nabiał.  Rzadziej możemy pozwolić sobie na orzechy, nasiona, zdrowe tłuszcze, awokado, chude mięso i ryby.

Czego nie jemy?

Pełnotłusty nabiał, słodycze, żółtka jaj, alkohol, czerwone mięso i podroby.

Dieta płodności

Współcześnie niestety coraz więcej par ma problemy z zajściem w upragnioną ciążę. Podstawę ich leczenia powinna stanowić dieta, która ma fundamentalne znaczenie po pierwsze w unormowaniu masy ciała, a po drugie w przywróceniu do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego.

Co jemy?

Stawiamy na urozmaicony jadłospis złożony z nieprzetworzonych produktów. Szczególnie istotna będzie witamina E, zatem ważne są oleje roślinne i zielone warzywa liściaste. Spożywamy tłusty nabiał zamiast chudego. Ważny jest też cynk, który znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, grubych kaszach. Pamiętamy o żelazie (dobre jakościowo mięso i np. buraki) i kwasie foliowym (również dobre jakościowo mięso oraz zielone warzywa).

Czego nie jemy?

Unikamy tłuszczów trans, czyli słodyczy, produktów przetworzonych. Rezygnujemy z węglowodanów prostych, alkoholu, a także ograniczamy kofeinę.

 

Na zakończenie chciałabym zauważyć, że każda z wymienionych diet ma w sobie jakieś zalecenie, które warto wprowadzić do swojego codziennego sposobu odżywiania, natomiast pamiętajmy, że prawidłowo dobrana dieta, musi uwzględniać wiele aspektów, dlatego nie warto jest bazować w całości na jednym systemie żywieniowym. Pamiętajcie, że zdrowy styl życia musi bazować na warzywach, owocach i nieprzetworzonych produktach spożywczych i tylko i wyłącznie taka dieta zapewni nam zdrowie i szczupłą sylwetkę! Ci, którzy korzystają z moich planów żywieniowych zdążyli się przekonać, że naprawdę nie trzeba głodzić organizmu aby osiągnąć zamierzony cel i zgubić zbędne kilogramy. Liczy się zdrowe i racjonalne podejście do diety!

 

Mam nadzieję, że spodobał Wam się mój ranking diet – zapraszam do komentowania 🙂

Pozdrawiam!

 

 

Jeśli chcesz skorzystać z porad żywieniowych lub/i rozpocząć dietę na podstawie indywidualnego jadłospisu sprawdź zakładkę Oferta. W razie pytań czy wątpliwości zapraszam do kontaktu.

Zapisz się do newslettera i odbierz

DARMOWY EBOOK

"Kalorie się liczą, ale Ty nie musisz ich liczyć..."

Nie wysyłam spamu!

Więcej informacji znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Join the Conversation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
natka-pietruszki.pl © Copyright 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij