Nadal myślisz, że lody sorbetowe są lepszą opcją?


Lody – chyba każdy je uwielbia, ale nie każdy sobie na nie pozwala, bo kalorie, bo cukier, bo coś tam… A jeśli już sobie na nie pozwalamy, to często wybieramy SORBET zamiast klasycznych naturalnych lodów na bazie śmietanki. Oczywiście za naszym wyborem przemawia niższa kaloryczność, no i fakt, że przecież zjedzenie takiego sorbetu, to tak w sumie jak zjedzenie owocu. Pytanie brzmi, czy nasz wybór jest rzeczywiście słuszny?

Pod względem kaloryczności rzeczywiście – lody sorbetowe mają tych kalorii średnio o połowę mniej, ale pamiętajmy, że w zdrowej diecie LICZENIE KALORII NIE JEST NAJWAŻNIEJSZE!

Zjadając lody sorbetowe dajemy naszemu organizmowi sygnał, że właśnie otrzymuje on szybki ładunek energii. Jak każdy owoc, lody sorbetowe są źródłem łatwo dostępnej energii z cukru, konkretnie z fruktozy. Przedostaje się ona do naszego krwiobiegu bardzo szybko, powodując tym samym natychmiastowy wzrost glukozy i insuliny. Nie ma tutaj miejsca na stabilizację. Po zjedzeniu takiej słodkości, bardzo szybko stajemy się głodni i zwyczajnie chcemy więcej.

 

Z kolei w lodach tradycyjnych, mamy także białko i tłuszcz, zatem organizm potrzebuje znacznie więcej czasu aby strawić taki posiłek. Co więcej, dzięki zawartości białka i tłuszczu, wszelkie przemiany związane z glukozą i insuliną zachodzą dużo wolniej i tym samym łatwiej jest ustabilizować poziom cukru. Po zjedzeniu takiej porcji lodów pozostajemy zdecydowanie dłużej syci.

 

Mam nadzieję, że ta wiadomość sprawi, że Wasz wybór w lodziarniach będzie od teraz znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *