Czosnek niedźwiedzi i jego niesamowite właściwości


Na pewno każdy z nas zna tradycyjny czosnek, ale już pewnie nie każdy słyszał o czosnku niedźwiedzim. A szkoda, bo oprócz właściwości tradycyjnego czosnku, czosnek niedźwiedzi posiada wiele innych zalet. Największą z nich jest chyba fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnego czosnku, jego smak jest niewyczuwalny. Kolejnym plusem jest to, że czosnek niedźwiedzi rośnie także w Polsce – w warunkach naturalnych można go spotkać głównie w Sudetach, Karpatach i na Pogórzu, czyli nie musimy zastanawiać się nad jego wątpliwym pochodzeniem 🙂

czosnek uprawa

Czosnek niedźwiedzi występuje w formie liści, które zawierają najwięcej prozdrowotnych właściwości i są jego najczęściej jadaną częścią. W sklepach możemy go kupić już w formie suszonej, co znacznie ułatwia wykorzystanie go w kuchni. Ja znalazłam tę fantastyczną przyprawę w Rossmannie na półce ze zdrową żywnością, kosztuje około 7zł za 25g.

czosnek opakowanie

Króciutko o właściwościach czosnku niedźwiedziego:

 – przede wszystkim podobnie jak czosnek tradycyjny wykazuje silne właściwości bakteriobójcze,
– można go wykorzystać w leczeniu candidy,
zwalcza wirusy i bakterie, szczególnie w przypadku leczenia dróg oddechowych,
– pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci wspomagając proces trawienia,
– wykazuje silne właściwości przeciwnowotworowe dzięki zawartym związkom siarki o silnych właściwościach  przeciwutleniających. Czosnek niedźwiedzi zawiera kilkakrotnie więcej siarki niż czosnek tradycyjny!
wspomaga układ sercowo-naczyniowy i zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy. Związki w nim zawarte  podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu HDL w stosunku do „złego” LDL, a także obniżają poziom  trójglicerydów oraz cholesterolu,
– dzięki zawartości adenozyny, która zmniejsza ryzyko zakrzepów – może zapobiec nadciśnieniu,
– dzięki zawartości siarki będącej podstawowym budulcem tkanki łącznej i kolagenu, czosnek niedźwiedzi jest  także idealny na reumatyzm i bóle stawów.

W kuchni można go wykorzystać na wiele różnych sposobów, np. dodając do zup, sosów, czy sałatek. Gorąco polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *