Sztuka łączenia pokarmów. Czyli co jeść z czym aby być zdrowym?


Komponując posiłki pewnie niewielu z Was zastanawia się nad łączeniem ze sobą produktów. Liczy się tylko czas aby zrobić to jak najszybciej i być najedzonym. Tymczasem, właściwe łączenie różnych produktów żywnościowych może wyeliminować problemy ze wzdęciami, gazami, a nawet nadwagą. Dzięki temu tłuszcz jest prawidłowo spalany, a w naszym organizmie nie zalegają resztki niestrawionej żywności.

Najważniejsze, to pamiętać, że żywność dzieli się na cztery różne grupy, a następnie odpowiednio je ze sobą komponować 🙂

grupa 1 BIAŁKA
Zaliczamy tutaj: sery, jaja, orzechy, ryby, mięso, mleko, jogurty, skorupiaki, soję, tofu i inne produkty sojowe.

grupa 2 WĘGLOWODANY
Zaliczamy tutaj: kasze i płatki zbożowe, makaron, ryż, herbatniki, pieczywo, ciasta, krakersy, pierożki, miód, syrop klonowy, ziemniaki i inne warzywa o dużej zawartości skrobi, cukier i słodycze.

grupa 3 WARZYWA O NISKIEJ ZAWARTOŚCI SKROBI I TŁUSZCZE
Zaliczamy tutaj: warzywa liściaste, świeże i suszone zioła, nasiona, masło, śmietanę, oliwę z oliwek, olej kokosowy.

grupa 4 WSZYSTKIE OWOCE

laczenie1

Zatem jak należy łączyć ze sobą produkty z poszczególnych grup żywności?

  • Nie należy jeść produktów z grupy 1 (białka) i z grupy 2 ( węglowodany) w jednym posiłku. Dlaczego? Otóż białka są trawione w środowisku kwaśnym, powoli, a węglowodany w środowisku zasadowym, szybko. Kiedy jemy jednocześnie produkty z grupy 1 i 2, enzymy i soki trawienne wydzielane w celu ich rozłożenia działają na siebie antagonistycznie i neutralizują się nawzajem. W rezultacie pokarm nie zostaje należycie strawiony i ulega procesom gnilnym w jelitach, powodując gazy, wzdęcia, zgagę, bóle brzucha, niestrawność, złe przyswajanie składników pokarmowych oraz wyczerpanie organizmu.
  • Żywność z grupy 3 (warzywa) można spożywać zarówno z grupą 1 (białka) jak i 2 (węglowodany). Zatem wszelkie surówki, warzywa korzeniowe o niskiej zawartości skrobi, nasiona, orzechy możemy jeść zarówno w towarzystwie mięsa, jak i kasz, makaronów.
  • Owoce należy zawsze jeść osobno, w odstępie co najmniej pół godziny od innych grup produktów, a najlepiej rano na pusty żołądek. Dlaczego? Owoce są trawione najszybciej i za pomocą zupełnie innych enzymów niż pozostałe trzy grupy. Kiedy zjemy owoce z inną żywnością, możemy się spodziewać wzdęć, gazów i niestrawności.
    CIEKAWOSTKA: Arbuzy i melony są trawione najszybciej ze wszystkich owoców, dlatego lepiej jeść je osobno niż jako sałatkę z innymi owocami.
  • Po spożyciu posiłku złożonego z węglowodanów należy odczekać dwie godziny przed spożyciem białka. Z kolei po posiłku białkowym należy zrobić trzygodzinną przerwę przed spożyciem węglowodanów. Białka potrzebują czterech godzin, a węglowodany dwóch aby dotrzeć z ust do jelit.

Podsumowując, właściwe łączenie żywności jest ważne, ponieważ:

  • pomaga organizmowi skutecznie spalać tłuszcz,
  • zapewnia maksymalne wchłanianie składników odżywczych,
  • zapobiega wzdęciom, gazom i niestrawności,
  • pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Pomysł na 1 dzień właściwej kompozycji posiłków:
Śniadanie: Owocowy smoothie bowl
II  śniadanie: Sadzone jajo ze szczypiorkiem i rzodkiewkami
Obiad: Grillowane mięso z dowolną surówką
Podwieczorek: Sałatka z tuńczykiem
Kolacja: Risotto z warzywami

Mam nadzieję, że od teraz będziecie z większą starannością komponować swoje posiłki 😉

Pozdrawiam,
Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *